502904709BIURO@KIERUNEK-WSCHOD.PL WARYŃSKIEGO 9/42, WARSZAWA

CZY JEST JEDEN ISLAM?

GENEZA I CHARAKTERYSTYKA SUNNIZMU, SZYIZMU I IBADYZMU
piątek 30.11.2018 17:30 lub piątek 7.12.2018 17:30

 

Islam, jak każda wielka religia świata, ma swoje odłamy i nurty. W przeciwieństwie jednak do chrześcijaństwa, pierwsze podziały w islamie zaczęły się u jego początków, niedługo po śmierci proroka Mahometa, i miały przede wszystkim podłoże polityczne. Mimo upływu setek lat podziały te nie tylko przetrwały, ale wręcz umocniły się, będąc jedną z przyczyn dzisiejszych konfliktów w Syrii i Jemenie czy rywalizacji saudyjsko-irańskiej.

Celem niniejszego spotkania będzie przedstawienie genezy trzech największych odłamów islamu: sunnizmu, szyizmu i ibadyzmu oraz ich krótka charakterystyka. W szczególności zostaną omówione:

  • kwestia sukcesji po proroku Mahomecie i instytucja kalifatu
  • postać Alego ibn Abi Taliba i historia powstania szyizmu
  • powody powstania ibadyzmu i jego rozwój
  • najważniejsze różnice między sunnizmem, szyizmem i ibadyzmem
  • pozycja ww. odłamów we współczesnym islamie

Spotkanie będzie miało charakter popularnonaukowy i jego jedyną intencją będzie przedstawienie podziałów w islamie w ujęciu historycznym i religioznawczym bez wartościowa czy oceny tych odłamów.

Spotkanie poprowadzi nasz lektor - Sebastian Żbik, arabista i historyk.

Proponujemy do wyboru dwie daty spotkania.

Spotkanie jest bezpłatne. Ze względu na komfort uczestników liczba miejsc jest ograniczona - prosimy o zgłoszenie przez poniższy przycisk:

KABAŁA

FILOZOFIA? MISTYCYZM? MAGIA?
wtorek 11.12.2018 17:30 lub piątek 14.12.2018 17:30

 

Wokół żydowskiego mistycyzmu, czyli kabały, przez wieki narosło mnóstwo legend i stereotypów. Dziś dodatkowo kojarzy się z gwiazdami jak Madonna, czy Kayah, które deklarują podążanie za jej naukami. Niewiele osób próbuje ją zrozumieć, jeszcze mniej sięga do jej tekstów - tajemniczych, napisanych średniowiecznym hebrajskim, lub aramejskim. Odcisnęła jednak znaczące piętno na judaizmie i choćby dlatego warto się jej trochę przyjrzeć. Jest też dla nas zjawiskiem trudnym do zrozumienia, ze względu na to, że na gruncie chrześcijańskim praktycznie nie rozwinął się ruch mistyczny.

Podczas spotkania dowiesz się czym jest "Biblia kabalistów", jaki wpływ na żydowski mesjanizm miało powstanie Chmielnickiego, oraz o co chodzi z tą czerwoną nitką, namiętnie noszoną przez celebrytki.

Spotkanie poprowadzi nasz lektor - Piotr.

Proponujemy do wyboru dwie daty spotkania.

Spotkanie jest bezpłatne. Ze względu na komfort uczestników liczba miejsc jest ograniczona - prosimy o zgłoszenie przez poniższy przycisk:

to top button