To spotkanie się już odbyło.

Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.

Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Grupy religijne i etniczne w krajach arabskich

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

W powszechnym rozumieniu, często utożsamia się islam z Arabami. Rzeczywiście, każdy muzułmanin modli się po arabsku, a sam islam narodził się na terenie współczesnej Arabii Saudyjskiej, jednak mozaika etniczno-religijna tzw. krajów arabskich jest o wiele bardziej zróżnicowana. Teren dzisiejszych państw arabskich to kolebka nie tylko islamu, ale też chrześcijaństwa, judaizmu i wielu innych mniej licznych religii. Zróżnicowanie to, szczególnie jeśli występuje w obrębie jednego państwa, niejednokrotnie prowadzi do napięć czy nawet wojen domowych. Podczas spotkania, scharakteryzujemy główne grupy religijne i etniczne, które zamieszkują państwa arabskojęzyczne. Wskażemy też, jakie napięcia generuje mnogość wyznań w tym regionie.
Postaramy się znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
  • Jakie grupy religijne i etniczne można spotkać w krajach arabskich?
  • Czym charakteryzują się wierzenia danej grupy?
  • Jakie napięcia na tle politycznym i społecznym występują pomiędzy różnymi wyznaniami?
  • Jak członkowie mniejszości religijnych są postrzegani przez członków większości?

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane i zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadząca

Katarzyna Andrys

Jestem absolwentką arabistyki i studiów bliskowschodnich na UJ. Pracowałam i studiowałam około 3 lat w Kairze. Obecnie jestem doktorantką UW specjalizującą się we współczesnej literaturze egipskiej.

Zdecydowanie moją największą pasją jest nauczanie języka, dzielenie się wiedzą i anegdotami z regionu z uczniami. Uczę już od ponad 4 lat i daje mi to ogromną satysfakcję. Uważam, że nauka języka arabskiego to przygoda na całe życie. Przygoda piękna i kolorowa oraz wcale nie taka trudna, jak mogłaby się wydawać na początku.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon