Sport w świecie arabskim. Od wyścigów wielbłądów do Pucharów Świata

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Nawet osoby, które na co dzień nie interesują się sportem, mogły zauważyć rosnącą obecność krajów arabskich na światowej arenie sportowej. Decyzja o organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze – pierwszych w kraju arabskim – była przełomowym momentem. Następnie media obiegła wiadomość o sensacyjnym transferze Cristiano Ronaldo do saudyjskiego klubu Al-Nassr. W Arabii Saudyjskiej odbył się także turniej tenisowy kobiet, który wzbudził wiele kontrowersji, a niedawno ogłoszono, że kraj ten zorganizuje Mistrzostwa Świata w 2034 roku.

Zaangażowanie krajów arabskich w sport ma oczywiście znacznie dłuższą historię – wystarczy wspomnieć wyścigi Formuły 1 w Dubaju czy rozgrywki Pucharu Azji. Jednak w ostatnich latach ich rola w globalnym sporcie znacząco wzrosła, zwłaszcza w państwach Zatoki Arabskiej. Nie jest to jedynie efekt rosnącej świadomości znaczenia kultury fizycznej i międzynarodowej współpracy – kluczową rolę odgrywają tutaj polityka i pieniądze.

Podczas spotkania opowiem o tym, jaką rolę odgrywa Cristiano Ronaldo i inni utytułowani piłkarze (i nie chodzi tu o ich pozycję na boisku) w Arabii Saudyjskiej. Przyjrzę się także temu, dlaczego kolejne kraje arabskie tak chętnie organizują wielkie turnieje i mistrzostwa. Nie zabraknie również informacji o roli sportu w codziennym życiu mieszkańców świata arabskiego. A spotkanie rozpoczniemy od tradycyjnych arabskich dyscyplin, takich jak sokolnictwo i wyścigi wielbłądów, które do dzisiaj funkcjonują w wielu krajach.

Spotkanie potrwa ok. godzinę.

Prowadzący

Sebastian Żbik

Jestem absolwentem arabistyki i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Język arabski studiowałem również przez rok na Uniwersytecie Kuwejckim oraz przez semestr odpowiednio na Uniwersytecie Kairskim w Egipcie oraz Kolegium Sułtana Kabusa w Omanie. Od 2016 r. kieruję projektem badawczym na Wydziale Historycznym UW, gdzie zajmuję się historią relacji pomiędzy Omanem i Zanzibarem.

Interesuję się historią współczesnego Bliskiego Wschodu oraz problematyką społeczną i polityczną tamtego regionu, szczególnie w obszarze Zatoki Arabskiej. Regularnie staram się odwiedzać kraje arabskie. W związku z moim projektem badawczym, co roku podróżuję do Omanu, uczestniczyłem także w badaniach terenowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w delegacji studenckiej do Jordanii.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon