To spotkanie już się odbyło.

Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Zjednoczone Emiraty Arabskie – republika szejków

Historia powstania i współczesne zmiany polityczne

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

13 maja 2022 r. zmarł Chalifa bin Zajed Al-Nahjan, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Abu Zabi.

Dzień później Najwyższa Rada Federalna wybrała jego brata i kolejnego emira Abu Zabi, Muhammada bin Zajeda, na stanowisko prezydenta kraju. Decyzja Rady, składającej się z szejków 7 emiratów tworzących ZEA, nie stanowiła dla nikogo zaskoczenia. Już w 2004 r., kiedy Muhammad został następcą tronu Abu Zabi, było wiadomo, że obejmie on urząd prezydenta. Zgodnie bowiem z przyjętą praktyką, prezydentem kraju jest emir Abu Zabi, a wiceprezydentem i premierem, emir Dubaju. Chociaż według konstytucji ZEA prezydent jest wybierany na 5-letnią kadencją i mianuje on premiera kraju, to tak naprawdę stanowiska te są przydzielane dożywotnio, a kluczową rolę odgrywa sukcesja w obu najważniejszych emiratach.

W związku z tym, kiedy 29 marca 2023 r. prezydent Al-Nahjan mianował swojego syna Chalida następcą tronu Abu Zabi… wyznaczył go jednocześnie na kolejnego prezydenta. W przypadku urzędu premiera, który obecnie sprawuje Muhammad bin Rashid Al-Maktum, to stanowisko zapewne przypadnie w udziale jego synowi Hamdanowi, od 2008 r. następcy tronu Dubaju.

Jeśli ktoś się już zdążył pogubić się, kto kim jest i kim będzie w przyszłości, to nie powinien się przejmować, bo wspomniane wyżej osoby i zasady sprawowania władzy w ZEA zostaną dokładnie omówione podczas planowanego spotkania.

Jego przebieg zaczniemy od opisania historii powstania kraju, kiedy w 1971 r. 6 emiratów zdecydowało się utworzyć federację, a rok później dołączył do niej emirat Ras Al-Chajma. Przedstawiona zostanie również postać szejka Zajeda (ojca obecnego prezydenta), który uważany jest za założyciela kraju. Ponadto w trakcie spotkania zarysowane zostaną najważniejsze zasady konstytucyjne ZEA oraz bieżąca polityka wewnętrzna kraju. Nie zabraknie także omówienia konsekwencji ostatnich zmian politycznych na szczytach władzy ZEA.

Prowadzący

Sebastian Żbik

Jestem absolwentem arabistyki i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Język arabski studiowałem również przez rok na Uniwersytecie Kuwejckim oraz przez semestr odpowiednio na Uniwersytecie Kairskim w Egipcie oraz Kolegium Sułtana Kabusa w Omanie. Od 2016 r. kieruję projektem badawczym na Wydziale Historycznym UW, gdzie zajmuję się historią relacji pomiędzy Omanem i Zanzibarem.

Interesuję się historią współczesnego Bliskiego Wschodu oraz problematyką społeczną i polityczną tamtego regionu, szczególnie w obszarze Zatoki Arabskiej. Regularnie staram się odwiedzać kraje arabskie. W związku z moim projektem badawczym, co roku podróżuję do Omanu, uczestniczyłem także w badaniach terenowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w delegacji studenckiej do Jordanii.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon