To spotkanie już się odbyło.

Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Indie: kraj tysięcy bogów i dziesiątek religii
Indyjskie tradycje religijne w pigułce

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Indie są jednym z najbardziej zróżnicowanych religijnie krajów świata. Celem spotkania jest pokazanie i wyjaśnienie religijnego krajobrazu Indii. Dowiesz się na nim między innymi:

  • Jakie są najważniejsze tradycje religijne w Indiach i dlaczego nie można podać konkretnej ich ilości?
  • Które religie narodziły się w Indiach, a które przybyły do Indii z zewnątrz i zadomowiły się tam na dobre?
  • Czym tak naprawdę jest hinduizm i czy jest coś, co łączy wszystkich jego wyznawców?
  • Jakie relacje panują – na poziomie ideowym, ale też społecznym i kulturowym – między wyznawcami różnych religii w Indiach?

Będzie to też okazja, żeby w pigułce zdobyć wiedzę na temat podstawowych założeń, dogmatów, bóstw i praktyk religii powstałych w Indiach: hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu i sikhizmu oraz zrozumieć, z czego wynikają napięcia międzyreligijne w tej części świata.

Informacje techniczne

Spotkanie odbędzie się na wykorzystywanej przez nas platformie. W przypadku udziału przez komputer stacjonarny lub laptop  wystarczy wejść w link do wydarzenia w przeglądarce. W przypadku urządzeń mobilnych konieczne będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji. Dane do logowania są wysyłane od razu po zapisie na wydarzenie.

Nagrywanie spotkania

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane i zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadzący

Krzysztof Gutowski:

Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz doktorantem na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat popularyzuję wiedzę na temat Azji Południowej w czasie spotkań w muzeach, bibliotekach i na festiwalach literackich. Prowadzę też regularne badania terenowe w Indiach i współpracuję z tamtejszymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi.

Moje zainteresowania obejmują historię i kulturę Indii starożytnych, jak i problemy współczesnych Indii i Pakistanu. Naukowo zajmuję się historią i archeologią hinduizmu oraz wczesnego buddyzmu; zawodowo w równym stopniu współczesnością Azji Południowej: ochroną dziedzictwa kulturowego, analizami bieżącej sytuacji w regionie i problemami komunikacji międzykulturowej. Zdarzało mi się również pracować jako przewodnik prywatnych wycieczek po Indiach Północnych.

Indie odwiedzam co roku. Mam za sobą kilka wyjazdów – zarówno naukowych i zawodowych (badania terenowe organizacja wycieczek), jak i czysto turystycznych – do różnych części Indii.

Języków hindi i urdu uczę od 8 lat. Przygotowuję też tłumaczenia komercyjne i literackie oraz prowadzę kursy i szkolenia z komunikacji międzykulturowej. Staram się na różne sposoby popularyzować w Polsce wiedzę o historii, kulturze i językach Azji Południowej.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon