Zróżnicowanie geograficzne a kultury Indii
Himalajskie szczyty i nadmorskie palmy

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Indie to kraj-kontynent. Od himalajskich szczytów po tropikalne lasy i piaszczyste plaże południa. Od pustyni Radźasthanu po rozlewiska i lasy namorzynowe Bengalu. Zróżnicowanie geograficzne idzie w parze z ogromnym zróżnicowaniem kulturowym. Życie codzienne, ubiór, kuchnia, a także oczywiście język i obyczaje mieszkańców leżącego daleko na północy i klimatycznie bliskiego Polsce Kaszmiru oraz południowoindyjskiej, tropikalnej nadmorskiej Kerali są skrajnie różne.
Celem spotkania jest prezentacja tego zróżnicowania geograficznego (również w tych mniej popularnych wydaniach) i tego, jak przekłada się ono na kulturę i codzienne życie mieszkańców różnych części Indii. Poznając różne regiony przyjrzymy się indyjskiej mozaice kulturowej, religijnej i językowej i postaramy się odpowiedzieć na pytania, co łączy mieszkańców Indii, a co sprawia, że często czują silną regionalną odrębność. W podsumowaniu zastanowimy się, co to znaczy być „Indusem” dziś i jak sami siebie w obliczu tej różnorodności definiują mieszkańcy Indii.

Informacje techniczne

Spotkanie odbędzie się na wykorzystywanej przez nas platformie. W przypadku udziału przez komputer stacjonarny lub laptop, wystarczy wejść w link do wydarzenia w przeglądarce. W przypadku urządzeń mobilnych konieczne będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji. Dane do logowania są wysyłane od razu po zapisie na wydarzenie.

Nagrywanie spotkania

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane i zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadzący

Krzysztof Gutowski:

Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz doktorantem na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat popularyzuję wiedzę na temat Azji Południowej w czasie spotkań w muzeach, bibliotekach i na festiwalach literackich. Prowadzę też regularne badania terenowe w Indiach i współpracuję z tamtejszymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi.

Moje zainteresowania obejmują historię i kulturę Indii starożytnych, jak i problemy współczesnych Indii i Pakistanu. Naukowo zajmuję się historią i archeologią hinduizmu oraz wczesnego buddyzmu; zawodowo w równym stopniu współczesnością Azji Południowej: ochroną dziedzictwa kulturowego, analizami bieżącej sytuacji w regionie i problemami komunikacji międzykulturowej. Zdarzało mi się również pracować jako przewodnik prywatnych wycieczek po Indiach Północnych.

Indie odwiedzam co roku. Mam za sobą kilka wyjazdów – zarówno naukowych i zawodowych (badania terenowe organizacja wycieczek), jak i czysto turystycznych – do różnych części Indii.

Języków hindi i urdu uczę od 8 lat. Przygotowuję też tłumaczenia komercyjne i literackie oraz prowadzę kursy i szkolenia z komunikacji międzykulturowej. Staram się na różne sposoby popularyzować w Polsce wiedzę o historii, kulturze i językach Azji Południowej.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon