Spotkanie jest bezpłatne.
Blisko dwadzieścia lat temu Amerykanie wyzwolili Republikę Iraku spod jarzma tyrańskich rządów, zapoczątkowując nowy, demokratyczny etap w historii tego arabskiego państwa. Irak miał stać się wzorem przemian ustrojowych w regionie, krajem prawdziwie nowoczesnym i bogatym, swoistym welfare-state, zapewniającym dobrobyt wszystkim grupom społecznym. Czemu więc dziś słyszymy w mediach o kolejnych protestach w Iraku, w wyniku których setki młodych straciło życie? Czemu znów słyszymy o widmie kolejnej wojny, o zabójstwach dziennikarzy, o biedzie, która dotyka ponad połowę Irakijczyków, mimo posiadania przez ich państwo niewyobrażalnych złóż ropy naftowej? Republika ze stolicą w Bagdadzie jest bezsprzecznie organizmem niewydolnym, przyczyn zaś tego należy doszukiwać się nie w ostatniej dekadzie, lecz jeszcze u podstaw – w momencie tworzenia się irackiego tworu na początku XX wieku. Irak powstał według egoistycznej brytyjskiej wizji, kolejne nieudolne rządy pogłębiły podziały społeczne, zaś interwencja amerykańska całkowicie zdezorganizowała kraj. Podczas spotkania postaramy się właśnie omówić tę różnorodność etniczno-wyznaniową grup zamieszkujących tereny dawnej Mezopotamii, przybliżymy sobie wkład Brytyjczyków w ukształtowanie Iraku, a także porozmawiamy o błędach, jakie popełnili Amerykanie podczas niesławnej inwazji.
Spotkanie odbędzie się na wykorzystywanej przez nas platformie. W przypadku udziału przez komputer stacjonarny lub laptop, wystarczy wejść w link do wydarzenia w przeglądarce. W przypadku urządzeń mobilnych konieczne będzie zainstalowanie dodatkowej aplikacji. Dane do logowania są wysyłane od razu po zapisie na wydarzenie.
Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane i zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.
Mateusz Wojtowicz
Poza samym językiem interesuję się historią współczesną oraz polityką świata arabskiego, szczególnie Iraku, Arabii Saudyjskiej i Królestwa Marokańskiego. Swoje dwie prace dyplomowe poświęciłem Republice Iraku, skupiając się na ustroju tego państwa i wojnach, które toczyło z sąsiadami. Obecnie pracuję jako analityk danych z językiem arabskim w dużej, międzynarodowej firmie w Warszawie, a także tłumaczę teksty marketingowe i uczę się dialektów państw Zatoki