To spotkanie się już odbyło.
Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej, klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Krótka historia dynastii Haszymidów

Królewskie wesela, wielkie powstanie i święte miasta

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

1 czerwca 2023 roku 28-letni następca tronu Jordanii, książę Husajn bin Abdallah, poślubił obywatelkę Arabii Saudyjskiej, Radżłę Al Sajf. Ceremonia, transmitowana przez jordańską telewizję, zgromadziła znamienitych gości, w tym przedstawicieli europejskich domów panujących oraz czołowych polityków. Był to najbardziej medialny ślub w historii arabskich rodzin królewskich, stąd porównywano go do brytyjskich „royal weddings”.

Oprawa ceremonii była godna przyszłego króla Jordanii i potomka proroka Mahometa. Ród Haszymidów wywodzi bowiem swój rodowód od córki Mahometa, Fatimy. Przez wieki rządził on świętymi miastami islamu, Mekką i Medyną, a podczas I wojny światowej jego przedstawiciele kierowali Powstaniem Arabskim przeciwko Imperium Osmańskiemu, co w 1921 roku zaowocowało objęciem przez nich tronów Iraku i Jordanii.

Niewiele rodów we współczesnym świecie może poszczycić się takim rodowodem i historią. Nie zmienia to jednak faktu, że rządy Haszymidów w Jordanii nie są usłane różami. Próby zamachów stanu, niespokojna sytuacji w regionie oraz brak ważnych zasobów gospodarczych sprawiają, że stanowisko króla Jordanii nie jest najłatwiejszą posadą w regionie.

Jeśli którykolwiek z tych wątków (a może wszystkie) zaciekawił Cię, to zapraszamy na spotkanie online, podczas którego zostaną poruszone najważniejsze wydarzenia z długiej historii rodu Haszymidów oraz najnowsze wieści z królewskiego pałacu. Nie zabraknie też zdjęć i relacji z królewskiego wesela, i to nie jednego!

Spotkanie potrwa około godziny. Dane do logowania otrzymasz mailowo po zapisie.

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane, a zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadzący

Sebastian Żbik

Jestem absolwentem arabistyki i historii na Uniwersytecie Warszawskim. Język arabski studiowałem również przez rok na Uniwersytecie Kuwejckim oraz przez semestr odpowiednio na Uniwersytecie Kairskim w Egipcie oraz Kolegium Sułtana Kabusa w Omanie. Od 2016 r. kieruję projektem badawczym na Wydziale Historycznym UW, gdzie zajmuję się historią relacji pomiędzy Omanem i Zanzibarem.

Interesuję się historią współczesnego Bliskiego Wschodu oraz problematyką społeczną i polityczną tamtego regionu, szczególnie w obszarze Zatoki Arabskiej. Regularnie staram się odwiedzać kraje arabskie. W związku z moim projektem badawczym, co roku podróżuję do Omanu, uczestniczyłem także w badaniach terenowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w delegacji studenckiej do Jordanii.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon