To spotkanie się już odbyło.
Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Język paszto

Afganistan od starożytności był miejscem krzyżowania się szlaków handlowych i przystankiem na trasie migracji ludności. Przez ten górski kraj wiódł Jedwabny Szlak, przechodziły obce armie, zmieniali się władcy. Tędy wiodły drogi podbojów Aleksandra Wielkiego i Dżingis Chana. Na różnych etapach dziejów w Afganistanie zmieniały się panujące religie – zoroastrianizm, buddyzm i w końcu islam. Społeczeństwo afgańskie zostało ukształtowane przez burzliwą historię regionu. Jest zróżnicowane pod względem etnicznym i językowym. Dominującą grupą są Pasztunowie, których język jest jednym z dwóch (obok dari – dialektu języka perskiego) języków urzędowych. Pasztunowie odegrali znaczącą rolę w najnowszej historii kraju. Z tego narodu wywodzą się również Talibowie. Do naszych czasów Afganistan pozostał punktem ścierania się różnych interesów, wielokrotnie był areną walk między siłami lokalnymi i międzynarodowymi. Jest państwem o bogatej kulturze i historii, zapisanej imionami walecznych bohaterów i narodów. Z drugiej strony państwo to jest pełne ludzkiej tragedii i śladów wojen, które zostały Afgańczykom narzucone.

Język paszto stanowi klucz do bliższego poznania i zrozumienia Pasztunów, narodu zamieszkującego wschodni Iran, Afganistan i Pakistan. Język ten jest zapisywany zmodyfikowanym alfabetem arabskim w kierunku od prawej do lewej. Pasztunowie posiadają długą tradycję ustnego przekazywania przysłów, opowieści i poezji. Od XVII w. paszto służy do zapisu literatury, a współcześnie używa się go także w mediach. Język Pasztunów opowiada nie tylko historię tego narodu, ale również całego regionu.

Nauka paszto to przede wszystkim fascynująca podróż w głąb kultury narodów Afganistanu. Dzięki znajomości języka można odkryć barwną tradycję i mentalność Pasztunów, którzy w dużym stopniu kształtowali historię tego kraju. Zapraszamy do egzotycznego świata, który niewielu miało okazję zrozumieć w jego ojczystym języku.

O spotkaniu

Bezpłatne spotkanie przez internet. Nie zobowiązuje do udziału w kursie.

  • spotkanie odbywa się w grupie (nie jest to spotkanie jeden na jeden z lektorem)
  • poznaj lektora, przetestuj platformę
  • poznaj najważniejsze informacje o języku paszto
  • naucz się podstawowych zwrotów w paszto
  • poznaj garść ciekawostek kulturowych
  • spotkanie potrwa ok. godziny
  • po zapisie otrzymasz na maila dane do logowania

Prowadząca

Marta Rybusińska:

Ukończyłam iranistykę na Uniwersytecie Warszawskim ścieżce języka paszto. Od 2015 roku zajmuję się nauczaniem języków. Praca jako lektor sprawia mi dużo satysfakcji zwłaszcza, kiedy mogę się
podzielić ciekawostkami kulturowymi Wielkiego Bliskiego Wschodu. Zawsze podkreślam, że
znajomość języka jest kluczowa w rozumieniu kultury, religii oraz polityki.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon