Sanskryt

Co to jest sanskryt?

Sanskryt to klasyczny język Indii, w którym powstawały najważniejsze indyjskie tekstyreligijne, filozoficzne, literackie i naukowe. Przez wiele wieków był to język kultury, nauki ireligii w Azji Południowej (i nie tylko tam!).

Czy hindi i sanskryt to to samo?

Nie. Hindi to język nowoindoaryjski, jeden ze współczesnych języków indyjskich. Sanskryt tojęzyk staroindoaryjski, klasyczny. Relacja między nimi jest w dużym uproszczeniu taka, jakmiędzy łaciną, a współczesnymi językami romańskimi, takimi jak: włoski, hiszpański czy francuski.

Dla warto się uczyć sanskrytu?

 • Nauka sanskrytu to niezwykła przygoda, a sam ten język jest kluczem do kultury Indii (dawnych i współczesnych).
 • To język wielu ważnych tekstów – dziedzictwa całej ludzkości. To właśnie w sanskrycie powstały Wedy, eposy Mahabharata i Ramajana, to język Bhagawadgity,traktatów o jodze, astrologii, ajurwedzie i filozofii, ale też Kamasutry i olbrzymiego kanonu literatury pięknej.
 • Sanskryt jest źródłem słownictwa dla współczesnych języków indyjskich. Z niego pochodzi wiele słów, terminów, ale też dzięki znajomości sanskrytu przestaną być dla nas obce imiona bóstw, świąt religijnych, koncepcji filozoficznych, pojęć związanych z jogą czy tradycyjną medycyną indyjską. Indoeuropejski charakter sanskrytu pozwala także pogłębić swoją wiedzę na temat języków w ogóle, a tropienie spokrewnionych ze sobą wyrazów w sanskrycie i polskim to fascynująca przygoda.
 • Nauka sanskrytu nie jest wcale trudna. Sanskryt to język bardzo bogaty iwyrafinowany, ale wcale nie musi być trudy. Wręcz przeciwnie – precyzja sanskrytu ijego uporządkowanie sprawia, że można się go uczyć w sposób systematyczny i zwidocznymi efektami, a reguły gramatyczne są jasne i klarowne.

O spotkaniu

Bezpłatne spotkanie przez internet. Nie zobowiązuje do udziału w kursie.

 • spotkanie odbywa się w grupie (nie jest to spotkanie jeden na jeden z lektorem)
 • poznaj lektora, przetestuj platformę
 • poznaj najważniejsze informacje o sanskrycie
 • naucz się podstawowych zwrotów w sanskrycie
 • poznaj garść ciekawostek kulturowych
 • spotkanie potrwa ok. godziny
 • po zapisie otrzymasz na maila dane do logowania

Prowadzący

Krzysztof Gutowski:

Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz doktorantem na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat popularyzuję wiedzę na temat Azji Południowej w czasie spotkań w muzeach, bibliotekach i na festiwalach literackich. Prowadzę też regularne badania terenowe w Indiach i współpracuję z tamtejszymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi.

Moje zainteresowania obejmują historię i kulturę Indii starożytnych, jak i problemy współczesnych Indii i Pakistanu. Naukowo zajmuję się historią i archeologią hinduizmu oraz wczesnego buddyzmu; zawodowo w równym stopniu współczesnością Azji Południowej: ochroną dziedzictwa kulturowego, analizami bieżącej sytuacji w regionie i problemami komunikacji międzykulturowej. Zdarzało mi się również pracować jako przewodnik prywatnych wycieczek po Indiach Północnych.

Indie odwiedzam co roku. Mam za sobą kilka wyjazdów – zarówno naukowych i zawodowych (badania terenowe organizacja wycieczek), jak i czysto turystycznych – do różnych części Indii.

Języków hindi i urdu uczę od 8 lat. Przygotowuję też tłumaczenia komercyjne i literackie oraz prowadzę kursy i szkolenia z komunikacji międzykulturowej. Staram się na różne sposoby popularyzować w Polsce wiedzę o historii, kulturze i językach Azji Południowej.

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon