To spotkanie się już odbyło.
Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej, klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

O megaprojektach infrastrukturalnych na Bliskim Wschodzie

Iracki Development Road, saudyjski The Line & sztuczna rzeka, libijska Wielka Sztuczna Rzeka

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Celem projektów infrastrukturalnych jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeb społeczności w danym regionie – mieście, państwie bądź grupie kilku państw jednocześnie. Mają – pośrednio bądź bezpośrednio – służyć ludziom, choć oprócz wymiaru ekonomicznego istnieje również ten symboliczny: w wielu przypadkach infrastruktura również wyraża ambicje państwa, ma budzić respekt i być dumą narodową.

Nawodne osady, futurystyczne, inteligentne miasta, rozbudowane szlaki handlowe ciągnące się przez tysiące kilometrów czy sztuczne rzeki to tylko kilka przykładów tzw. megaprojektów, które w ostatnich latach są inicjowane w świecie arabskim. Cały świat z zaciekawieniem przygląda się ambitnym próbom dywersyfikacji źródeł dochodu w regionie mlekiem i ropą płynącym. Spotkanie będzie poświęcone właśnie projektom rozległym, unikatowym, wizjonerskim, o kosztach przekraczających setki miliardów dolarów i o skali nieznanej w Europie. Jakie przyjmą kształty? Na jakim są obecnie etapie? I czy w ogóle powstaną?

Spotkanie potrwa około godziny. Dane do logowania otrzymasz mailowo po zapisie.

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane, a zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadzący

Mateusz Wojtowicz

Marhaba! Początki mojej przygody z językiem arabskim sięgają 2015 roku, wtedy rozpocząłem studia arabistyczne w Instytucie Języków Orientalnych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Szybko zdałem sobie sprawę, że nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż umiejętność posługiwania się tak złożonym, a jednocześnie tak pięknym językiem, jak arabski. W ten sposób moje zwyczajne zaciekawienie światem arabskim zmieniło się w fascynację językiem oraz kulturą, dzięki czemu ukończyłem studia magisterskie z wyróżnieniem w 2020 roku.  W międzyczasie skończyłem także drugie studia – stosunki międzynarodowe – o specjalizacji Dyplomacja współczesna.

Podczas studiów niespełna rok spędziłem w Królestwie Marokańskim, studiując wyłącznie z native-speakerami. Jeden semestr studiowałem na Uniwersytecie Cadi Ayyad w Marrakeszu, drugi zaś na Uniwersytecie Mohammada V w Rabacie. Był to dla mnie niezwykle intensywny czas – miałem szansę prawdziwie żyć w świecie, który znałem głównie z wykładów, książek czy filmów. Dodatkowo, uczęszczałem na zajęcia i zaliczałem egzaminy przeznaczone dla Marokańczyków, nie obcokrajowców. To niezapomniane doświadczenie, które odegrało kluczową rolę w doskonaleniu mojego języka arabskiego  – do dziś słyszę, że mam marokańską wymowę 🙂

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon