To spotkanie się już odbyło.

Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy.
Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

O społeczności ultraortodoksyjnej (charedim) w Izraelu: religia, kontekst społeczny i polityczny

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Wizerunek Żyda tak zwanego ultraortodoksyjnego jest obecny w świadomości wielu z nas, pozostaje jednak owiany tajemnicą, i de facto niewiele wiemy o samych ludziach stojących za tym wizerunkiem.

Czy wszyscy charedim są chasydami? Czy chasydzi z Polski z XIX wieku to Ci sami chasydzi, którzy obecnie widoczni są na ulicach Jerozolimy?

Podczas tego spotkania wyjaśnię różnice między Żydami ortodoksyjnymi (datim), a ultraortodoksyjnymi (charedim), a także zapoznam słuchaczy z podziałami wewnątrz samej społeczności ultraortodoksyjnej.

Dodatkowo wstępnie nakreślę istotne kwestie religijne i społeczne, związane z obchodzeniem świąt żydowskich, rolami płciowymi, także używaniem laptopów czy smartfonów.

Na koniec przyjrzymy się przez chwilę obecnej sytuacji politycznej w Izraelu i roli charedim. Pojawią się takie kwestie jak udział w życiu politycznym, a także temat poboru do wojska.

Serdecznie zapraszam do poszerzenia wiedzy na ten arcyciekawy temat 🙂

Spotkanie potrwa około godziny. Dane do logowania otrzymasz mailowo po zapisie.

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane i zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadząca

Ida Zając

Szalom! Jestem absolwentką hebraistyki na Uniwersytecie Warszawskim i Studiów o Bliskim Wschodzie na Freie Universität w Berlinie, gdzie dobrze poznałam język hebrajski, jego strukturę a przede wszystkim praktyczne użycie języka. Swoje kompetencje pogłębiałam również podczas pobytu na stypendium w Uniwersytecie w Hajfie i na wolontariacie na farmie pod Tel Awiwem.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon