CO TO JEST SANSKRYT?
Sanskryt to klasyczny język Indii, w którym powstawały najważniejsze indyjskie tekstyreligijne, filozoficzne, literackie i naukowe. Przez wiele wieków był to język kultury, nauki ireligii w Azji Południowej (i nie tylko tam!).
CZY HINDI I SANSKRYT TO TO SAMO?
Nie. Hindi to język nowoindoaryjski, jeden ze współczesnych języków indyjskich. Sanskryt tojęzyk staroindoaryjski, klasyczny. Relacja między nimi jest w dużym uproszczeniu taka, jakmiędzy łaciną, a współczesnymi językami romańskimi, takimi jak: włoski, hiszpański czy francuski.
DLACZEGO WARTO SIĘ UCZYĆ SANSKRYTU?
- Nauka sanskrytu to niezwykła przygoda, a sam ten język jest kluczem do kultury Indii (dawnych i współczesnych).
- To język wielu ważnych tekstów – dziedzictwa całej ludzkości. To właśnie w sanskrycie powstały Wedy, eposy Mahabharata i Ramajana, to język Bhagawadgity,traktatów o jodze, astrologii, ajurwedzie i filozofii, ale też Kamasutry i olbrzymiego kanonu literatury pięknej.
- Sanskryt jest źródłem słownictwa dla współczesnych języków indyjskich. Z niego pochodzi wiele słów, terminów, ale też dzięki znajomości sanskrytu przestaną być dla nas obce imiona bóstw, świąt religijnych, koncepcji filozoficznych, pojęć związanych z jogą czy tradycyjną medycyną indyjską. Indoeuropejski charakter sanskrytu pozwala także pogłębić swoją wiedzę na temat języków w ogóle, a tropienie spokrewnionych ze sobą wyrazów w sanskrycie i polskim to fascynująca przygoda.
- Nauka sanskrytu nie jest wcale trudna. Sanskryt to język bardzo bogaty iwyrafinowany, ale wcale nie musi być trudy. Wręcz przeciwnie – precyzja sanskrytu ijego uporządkowanie sprawia, że można się go uczyć w sposób systematyczny i zwidocznymi efektami, a reguły gramatyczne są jasne i klarowne.
dla osób zainteresowanych historią i kulturą dawnych Indii
dla osób znających lub uczących się innych języków indyjskich
dla pasjonatów języków obcych
dla osób zainteresowanych indyjską duchowością, jogą oraz ajurwerdą
dla osób zainteresowanych dawnymi cywilizacjami oraz dziejami kultur, literatur i religii
Kiedy:
6.06.2023 | 19:30
Prowadzący:
Krzysztof Gutowski
24h
Krzysztof Gutowski (szczegóły niżej)
3-8 osób
przez internet, spotkania na żywo z lektorem
nauka w niewielkiej grupie 3-8 osób
regularne spotkania na żywo przez internet z lektorem
widzisz i słyszysz lektora oraz omawiane przez niego materiały, sam też jesteś proszony o aktywność (konieczny mikrofon)
lekcje są nagrywane i nagrania dostępne dla słuchaczy - łatwo nadrobisz materiał w przypadku nieobecności!
materiały otrzymasz mailowo
na zakończenie otrzymujesz dyplom dwujęzyczny
po zakończonym kursie możesz się uczyć dalej na wyższym poziomie
Na pierwszych etapach nauki postępy są dosyć szybkie. Osoby nieznające tego języka będą sądziły, że robisz coś "niemożliwego". Będziesz czytać w sanskrycie, co da Ci dużo satysfakcji!
Nauka tak nietypowego języka to z pewnością ciekawe i oryginalne hobby. Będziedla Ciebie odskocznią od codzienności i oknem na nowy świat.
Język jest kluczem do kultury. Ucząc się języka, dowiesz się więcej nie tylko ostarożytnych Indiach – i ich filozofii, religii, literaturze - ale również o całejcywilizacji indyjskiej. Warto zrozumieć ten tajemniczy świat!
Nauka języka tak odmiennego od naszego stanowi wyzwanie intelektualne idoskonałe ćwiczenie pamięci, koncentracji oraz tworzenia skojarzeń.
Jestem pracownikiem naukowym Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk oraz doktorantem na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat popularyzuję wiedzę na temat Azji Południowej w czasie spotkań w muzeach, bibliotekach i na festiwalach literackich. Prowadzę też regularne badania terenowe w Indiach i współpracuję z tamtejszymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi.
Moje zainteresowania obejmują historię i kulturę Indii starożytnych, jak i problemy współczesnych Indii i Pakistanu. Naukowo zajmuję się historią i archeologią hinduizmu oraz wczesnego buddyzmu; zawodowo w równym stopniu współczesnością Azji Południowej: ochroną dziedzictwa kulturowego, analizami bieżącej sytuacji w regionie i problemami komunikacji międzykulturowej. Zdarzało mi się również pracować jako przewodnik prywatnych wycieczek po Indiach Północnych.
Indie odwiedzam co roku. Mam za sobą kilka wyjazdów – zarówno naukowych i zawodowych (badania terenowe organizacja wycieczek), jak i czysto turystycznych – do różnych części Indii.
Języków hindi i urdu uczę od 8 lat. Przygotowuję też tłumaczenia komercyjne i literackie oraz prowadzę kursy i szkolenia z komunikacji międzykulturowej. Staram się na różne sposoby popularyzować w Polsce wiedzę o historii, kulturze i językach Azji Południowej.
Jesteśmy warszawską szkołą języków orientalnych. Działamy od 2014 roku.
Nasze doświadczenie i metody nauczania przenieśliśmy w świat online. Dzięki nowoczesnym technologiom pomożemy Ci w rozpoczęciu przygody z sanskrytem, gdziekolwiek jesteś!
Więcej o nas znajdziesz na stronie: www.kierunek-wschod.pl
Kursanci byli angażowani w tworzenie zdań i dialogów, co ułatwiało naukę. Bardzo spodobała mi się atmosfera na zajęciach oraz stosunek do słuchacza w szkole Kierunek Wschód.
Iwona
Marta
Kurs prowadzony z pełnym profesjonalizmem, materiał dobrze tłumaczony i przyswajalny. Stosunek szkoły do słuchaczy idealny, wręcz byłam zaskoczona jak dobry, a chodziłam na kilka kursów językowych w swoim życiu.
Polecam szkołę wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z językiem. Kontakt ze szkołą jest świetny, zawsze szybko odpisują na maile. Lektorka prowadzi zajęcia w sposób ciekawy i angażujący uczniów.
Magda
Aleksandra
Nauka w tej szkole to super doświadczenie! Ponadto organizowane są niezwykle ciekawe spotkania o kulturze, języku i historii! Bardzo polecam!
Copyright © 2022. Kierunek Wschód
czat (prawy dolny róg)