10 faktów o Korei Południowej

Przedstawiamy Wam 10 fascynujących faktów o Korei Południowej, które pogłębią Waszą wiedzę na temat tego państwa!

Naucz się mówić po koreańsku!uczymy koreańskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Nazwa “Korea”

  Nazwa Korei Południowej w języku koreańskim brzmi daehanminguk (대한민국) czyli Republika Korei albo w skrócie hanguk (한국). Dlaczego więc w innych językach nazywamy ją “Koreą”? W czasie średniowiecznego królestwa Goryeo (고려) na Półwysep Koreański zaczęli przybywać Jedwabnym Szlakiem zagraniczni kupcy, głównie z Persji i Arabii. Prawidłowa wymowa nazwy Goryeo była trudna dla obcokrajowców i została zniekształcona. W taki sposób nazwa “Korea” rozpowszechniła się na świecie. Od około połowy 16 wieku “Korea” zaczęła pojawiać się na mapach świata.

Koreańskie skarby UNESCO

  Na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest wpisanych 15 obiektów znajdujących się na terenie Korei Południowej. 13 z nich to przykłady dziedzictwa kulturowego, a 2 pozostałe są przykładami dziedzictwa naturalnego. W Korei znajduje się więc wiele interesujących miejsc, w których można doświadczyć tradycyjnej kultury koreańskiej i obejrzeć doskonale zachowane obiekty historyczne. Jednym z takich ciekawych miejsc są dzielnice zabytkowe Gyeongju (경주), w których można zobaczyć świątynie i pałace z okresu VII-X wieku, a także obserwatorium astrologiczne z VII wieku, Cheomseongdae (첨성대), które jest najstarszym tego typu obiektem w Azji, a według niektórych na całym świecie. Dla miłośników przyrody fascynującym miejscem będzie wulkaniczna wyspa Jeju (제주도). Na wyspie można zobaczyć między innymi wulkan Halla (한라산), który jest najwyższym szczytem w Korei Południowej.

Ogrom Seulu

  Seul to największe miasto i stolica Korei Południowej. Jest to miasto, w którym znaleźć można najnowocześniejsze i najwyższe wieżowce w kraju, a jednocześnie miejsce pełne historycznych zabytków i obiektów kulturowych. Seul jest szesnastym największym miastem na świecie, jednak liczba jego mieszkańców robi dużo większe wrażenie niż sam rozmiar. Samo miasto zamieszkuje blisko 10 milionów osób, a populacja całego okręgu miejskiego (Seul i otaczające go mniejsze miejscowości) w 2020 roku wynosiła 26 milionów. Oznacza to, że mieszkańcy Seulu i jego okolic stanowią połowę liczby mieszkańców całego państwa. Łączy się to z bardzo gęstym zaludnieniem na obszarze miasta, dlatego odwiedzając Seul trzeba być przygotowanym, że w niektórych miejscach może być dość tłoczno.

Koreańskie nazwiska

 Koreańczycy zgodnie z tradycją przejmują nazwisko po ojcu. Współcześnie nazwiska koreańskie podzielone są na bon-gwan (본관), czyli klany, których historia często sięga dawnych państw koreańskich. Ogólnie przyjmuje się, że istnieje zaledwie około 250-300 nazwisk koreańskich (dla porównania w Polsce około 300 tys.). Większość z nich ma tylko jedną sylabę, ale wśród rzadziej występujących nazwisk pojawiają się również dwusylabowe. Najczęściej spotkać można nazwiska takie jak: Kim (김), Lee (이), Park (박), Jeong (정), Choi (최) – łącznie ponad połowa Koreańczyków używa tych pięciu nazwisk.

Koreański system liczenia wieku

  Korea jest jedynym krajem na świecie, który przyjmuje system liczenia wieku, według którego przychodząc na świat ma się już rok. Ponadto 1-go stycznia każdej osobie dodaje się kolejny rok życia. Dlatego też można powiedzieć, że w Korei data urodzin nie ma żadnego znaczenia jeżeli chodzi o liczenie własnego wieku. W taki sposób według koreańskiego systemu można być o rok lub dwa lata starszym niż w rzeczywistości. Przykładowo, dziecko urodzone 31 grudnia, w dniu urodzin ma rok, a dzień później – 2 lata, ze względu na rozpoczęcie nowego roku kalendarzowego.

System hierarchii i honoryfikacja

  Dla Koreańczyków bardzo ważne jest ustalenie pewnego rodzaju hierarchii, dlatego często już przy pierwszym spotkaniu zadaje się pytanie o wiek rozmówcy. Jest to wyjątkowo ważne, ze względu na system honoryfikacji, który obowiązuje w języku koreańskim. Honoryfikacja oznacza, że do osoby, która zajmuje wyższą pozycję w hierarchii – na przykład jest starsza albo zajmuje wyższą pozycję w miejscu pracy – należy zwracać się używając specjalnych zwrotów grzecznościowych i słów. Używając języka honoryfikatywnego można pokazać się szacunek oraz znajomość kultury koreańskiej.

Teoria grup krwi

  Teoria przypisująca pewne cechy osobowości każdej grupie krwi znana jest w całej Azji, ale zdecydowanie najbardziej popularna jest w Japonii i w Korei Południowej. Koreańczycy wierzą, że grupa krwi określa osobowość i charakter człowieka. Dlatego bardzo często poznając kogoś nowego pytają się o grupę krwi. Wierzą, że w ten sposób od początku znajomości będą w stanie lepiej zrozumieć daną osobę. Przykładowo, przyjmuje się, że osoba z grupą krwi „A” może być nieśmiała, grupę krwi „B” wyróżnia kreatywność, grupa krwią „O” cechuje się otwartością i szczerością.

Popularność ogrzewania podłogowego

W Korei tradycyjne domy często wyposażone były w system ogrzewania podłogowego, które nazywa się ondol (온돌). Wykorzystuje on ciepło pochodzące ze specjalnego kominka, rozprowadzane pod podłogą. Taki system był wyjątkowo dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę fakt, że tradycyjnie w Korei spano na matach rozłożonych na podłodze. Z tego powodu współcześnie też bardzo często w koreańskich domach i mieszkaniach używa się ogrzewania podłogowego.

Wiele rodzajów kimchi

  Kimchi (김치) to tradycyjna fermentowana lub kiszona potrawa koreańska. Zwykle serwuje się je jako przystawkę, jednak istnieje też wiele dań których składnikiem jest kimchi, np. kimchi-jjigae (김치찌개) czyli zupa na bazie kimchi. Najpopularniejszym rodzajem kimchi jest baechu-kimchi (배추김치). Jego głównym składnikiem jest kapusta pekińska, a tradycyjnie przyprawia się je między innymi papryczką chili, czosnkiem, solą morską. Takie kimchi koreańczycy jedzą do większości posiłków i prawie zawsze podaje się je w restauracjach jako przystawkę. Warto jednak wiedzieć, że istnieje ponad 200 rodzajów kimchi. Nie wszystkie robi się z kapusty pekińskiej i nie wszystkie przyprawia się chili, dlatego nawet ktoś, kto nie lubi ostrych potraw, może znaleźć kimchi, które będzie mu smakować.

Szybki i łatwo dostępny Internet

  Korea Południowa szczyci się bardzo dobrze rozwiniętą siecią internetową – z Internetu korzysta ponad 95% społeczeństwa. Ponadto, średnia prędkość Internetu w Korei Południowej jest najwyższa na świecie, a w wielu miejscach można połączyć się z publicznym Wi-Fi. Z siecią bezprzewodową łączyć można się nie tylko w kawiarniach czy restauracjach, ale także np. w niektórych autobusach miejskich.

Naucz się mówić po koreańsku!uczymy koreańskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon