Jakiego arabskiego warto się uczyć?

„Ale jak to jakiego?” zapytacie. Jeśli ktoś zupełnie nie orientuje się w rzeczywistości językowej arabskojęzycznego świata, może się bardzo zdziwić, widząc to pytanie. Niestety, w świecie arabskim występuje sytuacja, którą językoznawcy nazywają dyglosją lub nawet pluri- czy też multiglosją. Dyglosja to stan, w którym język używany w danej społeczności znacznie odbiega od jego standardowej formy – na tyle, że można go uznać za dialekt lub nawet osobny język. Natomiast pluriglosja (zwana też multiglosją) określa stan, w którym nie mamy do czynienia z jednym dialektem, ale kilkoma czy nawet kilkunastoma jego odmianami.

W praktyce oznacza to, że chociaż mówimy o „dialekcie syryjskim”, to język używany w Latakii znacznie odbiega od tego z rejonu Damaszku. Arabskie dialekty różnią się między sobą tak dalece, że środowisko językoznawców ciągle spiera się czy nie należy ich jednak nazwać osobnymi językami.

Ta specyfika języka arabskiego sprowadza nas do początkowego pytania – jakiego arabskiego warto się uczyć?

Naucz się mówić po arabsku!uczymy arabskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Fusha i Modern Standard Arabic

Mimo że sytuacja językowa świata arabskiego jest skomplikowana, to dla nas, uczących się tego języka, jest nadzieja. Na szczęście Arabowie od Iraku po Maroko znają (przynajmniej w stopniu podstawowym) klasyczną formę języka arabskiego – fushę czy też Modern Standard Arabic. Fusha to język używany w Koranie i w poezji beduińskiej, który nie uległ zmianom od VII wieku! Modern Standard Arabic (MSA) to z kolei uwspółcześniona wersja tego języka, którą stosuje się w mediach czy literaturze. W szkołach językowych i na uczelniach wykładany jest właśnie Modern Standard Arabic. Jak wszystko, ma to swoje plusy i minusy. Jakie?

Plusy:

Minusy:

znak w języku arabskim w Dubaju

Dialekt

Drugim rozwiązaniem jest rozpoczęcie nauki arabskiego od nauki konkretnego dialektu. Jest to najlepsza opcja, dla kogoś, kogo interesuje jeden konkretny kraj arabski. Jeśli planujesz mieszkać i pracować w Jordanii, ucz się dialektu jordańskiego. Jeśli planujesz poślubić Marokańczyka lub Marokankę, ucz się dialektu marokańskiego. Należy jednak pamiętać, że rozpoczęcie nauki od dialektu w pewien sposób ogranicza, bo nie daje pełnego zrozumienia tego języka i utrudnia późniejsze poznanie innych dialektów.

Złoty środek

Najczęściej praktykowaną drogą do opanowania języka arabskiego jest więc rozpoczęcie nauki od MSA a następnie wybranie jednego dialektu, na którym chcemy się skoncentrować. Wtedy stajemy przed kolejnym dylematem – jaki dialekt wybrać?

Dialekt egipski jest w świecie arabskim najbardziej rozpowszechniony ze względu na egipskie filmy i seriale. Z kolei poznanie dialektu syryjskiego czy palestyńskiego pozwoli na w miarę sprawną komunikację we wszystkich krajach Lewantu. Jeśli kogoś interesuje zachodnia część świata arabskiego, powinien od razu skupić się na dialekcie Maroka, Tunezji lub Algierii. Te dialekty najbardziej odbiegają od klasycznego arabskiego, jako że są naszpikowane naleciałościami z francuskiego. Większość Arabów od razu Wam powie, że np. Tunezyjczycy nie mówią po arabsku (czy nawet, o zgrozo!, że nie są Arabami) i faktycznie można odnieść takie wrażenie. Wybór dialektu jest więc sprawą indywidualną.

Podsumowując, ucząc się języka arabskiego musimy pamiętać o tym, że czeka nas nauka nie jednego języka obcego ale przynajmniej dwóch. Jak mówiliśmy na studiach, w fusha mówi się tylko w Fushalandzie ? Nie należy jednak myśleć o tym jako o przeszkodzie ale kolejnej szansie na odkrycie i poznanie fascynującego świata.

Naucz się mówić po arabsku!uczymy arabskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon