Rozważasz naukę języka arabskiego, jednak nie masz pewności, czy warto podjąć się tego wyzwania? Zastanawiasz się, czy warto poświęcać czas na zupełnie odmienny język? Dlaczego warto uczyć się arabskiego? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, który przedstawi Ci kilka powód, dzięki którym na poważnie zainteresujesz się nauką języka arabskiego.
W dzisiejszych czasach świat arabski zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Bliski Wschód zbliża się do Europy coraz szybciej i intensywniej. Tematy związane z tym rejonem świata od kilku lat nie schodzą z pierwszych stron gazet. Arabskie rynki otwierają się na międzynarodowych inwestorów, turystyka kwitnie, przybywa imigrantów. To wszystko nie tylko rozbudza naszą ciekawość, ale także stwarza ogromne możliwości rozwoju kariery. W osiągnięciu sukcesu zawodowego znacznie może pomóc nauka języka arabskiego. Znajomość arabskiego to unikalna umiejętność, którą wciąż poszczycić może się niewiele osób.
ZRÓŻNICOWANIE JĘZYKA ARABSKIEGO
Arabski należy do rodziny języków semickich, którym na świecie posługuje się niemal 300 milionów ludzi. Uznany za język oficjalny w ponad 20 krajach, arabski jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie. Ze względu na występowanie lokalnych dialektów, jest on bardzo zróżnicowany. Istnieje jednak pewna wspólna, wystandaryzowana, literacka wersja języka arabskiego, tzw. Modern Standard Arabic. Znajomość standardowej wersji języka pozwala nam na porozumienie zarówno z Marokańczykiem, jak i Saudyjczykiem czy Libańczykiem. Jest to również jedyna wersja arabskiego, którą da się zapisać w przedziwnym alfabecie przypominającym wesołe robaczki.
JĘZYK, JAKO KLUCZ DO ZROZUMIENIA KULTURY
Język arabski jest nierozerwalnie związany z islamem. W Polsce niestety wciąż wiemy niewiele o tej religii. Poznając język Koranu, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć muzułmanów, o których często mówi się dzisiaj w mediach. Bez znajomości arabskiej mentalności, przejawiającej się również w języku, nie możemy w pełni przeanalizować i świadomie skomentować aktualnych doniesień z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Arabski jest zatem najważniejszym kluczem do poznania tej odmiennej kultury, która współcześnie tak bardzo nas zastanawia i fascynuje.
LOGICZNA GRAMATYKA JĘZYKA ARABSKIEGO
Z językowego punktu widzenia arabska gramatyka jest niezwykle logiczna. Znakomita większość wyrazów wywodzi się z jednego „rdzenia” złożonego z trzech charakterystycznych spółgłosek niosących znaczenie. Na ich bazie, według precyzyjnych, niemalże matematycznych zasad, budujemy konkretne wyrazy. Zapamiętanie ich wszystkich to prawdziwa sztuka, gdyż arabski jest kopalnią synonimów. W końcu mamy tu do czynienia z językiem klasycznym. Jego bogactwo przez lata napełniło natchnieniem niejednego arabskiego poetę.
Pewną trudność w przyswajaniu słów może stanowić fakt, iż Arabowie w swoim języku nie stosują… samogłosek! To trochę „tk jkbśm psl p plsk w tn śmszn spsb”. Nie jest łatwo rozszyfrować znaczenie. Często trzeba się nieźle nagłówkować, by zrozumieć, co autor miał na myśli. Na całe szczęście, dla początkujących adeptów arabskiego gramatyka tego języka przewiduje taryfę ulgową! Na pierwszych lekcjach uczymy się systemu dodatkowych znaczków, tak zwanej wokalizacji. Owa wokalizacja ułatwi nam stuprocentowe zrozumienie czytanego tekstu, dzięki czemu nauka będzie przyjemniejsza.
ODMIENNA FONETYKA
Nie bez znaczenia pozostaje fonetyka. To właśnie ona sprawia, że słuchając rozmawiających Arabów, ma się wrażenie, że oni ciągle krzyczą. Wszystko za sprawą charakterystycznych, charczących i gardłowych głosek. Dorzućmy do tego litery emfatyczne, przy których wymowie pracuje cała jama ustna, nawet policzki. Pilnując tego, zaczniemy mówić tak pięknie, jak prezenterzy z Al-Jazeery – popularnej katarskiej stacji telewizyjnej.
WARTO SIĘ UCZYĆ
Trzeba jednak pamiętać, że nauka tego orientalnego i pięknego języka to również duże wyzwanie. Będzie ona wymagała od nas systematyczności i ogromnych pokładów cierpliwości. Nie da się jednak ukryć, że nauka języka arabskiego to inwestycja długoterminowa, która zwraca się po czasie. Znajomość języka arabskiego może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko tych materialnych. Satysfakcja odczuwana przy samodzielnym odczytaniu i napisaniu pierwszych liter, zrozumieniu prostego dialogu, czy wyprodukowaniu własnej wypowiedzi po arabsku jest ogromna i warta poświęconego czasu i energii. Spróbujcie sami, tylko ostrzegamy – to wciąga!