Dlaczego warto uczyć się arabskiego?

W dzisiejszych czasach świat arabski zdaje się być na wyciągnięcie ręki. Bliski Wschód zbliża się do Europy coraz szybciej i intensywniej, a tematy związane z tym rejonem świata od kilku lat nie schodzą z pierwszych stron gazet. Arabskie rynki otwierają się na międzynarodowych inwestorów,  turystyka kwitnie, przybywa imigrantów. To wszystko nie tylko rozbudza naszą ciekawość, ale także stwarza ogromne możliwości kariery.  W osiągnięciu sukcesu zawodowego znacznie może dopomóc znajomość języka arabskiego – unikalna umiejętność, którą wciąż poszczycić może się niewielu.

Naucz się mówić po arabsku!uczymy arabskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

ZRÓŻNICOWANIE ARABSKIEGO

Arabski należy do rodziny języków semickich, a posługuje się nim niemal 300 milionów osób. Uznany za oficjalny w ponad 20 krajach, arabski jest czwartym najczęściej używanym językiem na świecie. Ze względu na występowanie lokalnych dialektów, jest on bardzo zróżnicowany. Istnieje jednak pewna wspólna, ustandaryzowana, literacka wersja języka arabskiego (tzw. Modern Standard Arabic), której znajomość pozwala nam na porozumienie zarówno z Marokańczykiem, jak i Saudyjczykiem czy Libańczykiem. Jest to również jedyna wersja arabskiego, którą da się zapisać w przedziwnym alfabecie przypominającym wesołe robaczki.

KLUCZ DO ZROZUMIENIA KULTURY

Arabski nierozerwalnie związany jest z islamem – religią, o której w Polsce wciąż wiemy niewiele. Poznając język Koranu jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć muzułmanów, o których tak często mówi się dzisiaj w mediach. Bez znajomości arabskiej mentalności, przejawiającej się również w języku, nie możemy w pełni przeanalizować i świadomie skomentować aktualnych doniesień z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Arabski jest zatem najważniejszym kluczem do poznania tej odmiennej kultury, która współcześnie tak bardzo nas zastanawia i fascynuje.

LOGICZNA GRAMATYKA

Z językowego punktu widzenia arabska gramatyka jest niezwykle logiczna. Znakomita większość wyrazów wywodzi się z jednego „rdzenia” złożonego z trzech charakterystycznych spółgłosek niosących znaczenie.  Na ich bazie, według precyzyjnych, niemalże matematycznych zasad, budujemy konkretne wyrazy. Zapamiętanie ich wszystkich to prawdziwa sztuka, gdyż arabski jest kopalnią synonimów. W końcu mamy tu do czynienia z językiem klasycznym, którego bogactwo przez lata napełniło natchnieniem niejednego arabskiego poetę.

Pewną trudność w przyswajaniu słów może stanowić fakt, iż Arabowie w swoim języku nie stosują… samogłosek! To trochę tk jkbśm psl p plsk w tn śmszn spsb. Da się rozszyfrować znaczenie, ale często trzeba się nieźle nagłówkować, by zrozumieć co autor miał na myśli. Na całe szczęście, dla początkujących adeptów arabskiego gramatyka tego języka przewiduje taryfę ulgową! Na pierwszych lekcjach uczymy się systemu dodatkowych znaczków, tak zwanej wokalizacji, która ułatwi nam stuprocentowe zrozumienie czytanego tekstu.

ODMIENNA FONETYKA

Nie bez znaczenia pozostaje fonetyka. To właśnie ona sprawia, że słuchając rozmawiających Arabów ma się wrażenie, że oni ciągle krzyczą. Wszystko za sprawą charakterystycznych, charczących i gardłowych głosek. Dorzućmy do tego litery emfatyczne (przy których wymowie pracuje cała jama ustna, nawet policzki), a zaczniemy mówić tak pięknie jak prezenterzy z Al-Jazeery – popularnej katarskiej stacji telewizyjnej.

WARTO SIĘ UCZYĆ

Trzeba jednak pamiętać, że nauka tego orientalnego i pięknego języka to również duże wyzwanie, które będzie wymagało od nas systematyczności i ogromnych pokładów cierpliwości. Język arabski to inwestycja długoterminowa, która zwracając się po czasie może przynieść nam wiele korzyści, nie tylko tych materialnych. Satysfakcja odczuwana przy samodzielnym odczytaniu i napisaniu pierwszych liter, zrozumieniu prostego dialogu, czy wyprodukowaniu własnej wypowiedzi po arabsku jest ogromna i warta poświęconego czasu i energii. Spróbujcie sami, tylko ostrzegamy – to wciąga!

Naucz się mówić po arabsku!uczymy arabskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon