Irański savoir-vivre

Nie bez kozery rozprawia się o irańskiej gościnności. Ten, kto poznał już tamtejszą gościnność nie może odmówić Irańczykom dobrego serca i przeogromnej życzliwości. Wybierając się do Iranu ważna jest chociaż podstawowa znajomość obowiązującej w nim kultury i etykiety językowej. W języku perskim występuje wiele zwrotów grzecznościowych, co określa się mianem honoryfikatywności. Posługiwanie się formami grzecznościowymi uzależnione jest od relacji pomiędzy rozmówcami, wieku czy statusu społecznego.

Naucz się mówić po persku! uczymy perskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Honoryfikatywność

W języku perskim najczęściej przejawia się w konwersacjach poprzez używanie w stosunku do rozmówcy zaimka drugiej osoby liczby mnogiej „Wy”. U nas najczęściej zwraca się do kogoś per Pan/Pani, a formy te świadczą o istniejącym dystansie pomiędzy rozmówcami. Tymczasem w Iranie jest to naturalne i nie buduje tej bariery, wręcz przeciwnie – przechodzenie na tzw. „Ty” jest o wiele mniej popularne nawet wśród przyjaciół. W ten sam sposób zawsze zwracają się dzieci do swoich rodziców oraz małżonkowie do siebie nawzajem przebywający poza domem.

Jak wspomniano, Irańczycy zwracają uwagę na status społeczno-ekonomiczny i lubią używać zwrotów, które podkreślają pozycję osoby i jej wykształcenie. Dlatego nie powinien dziwić fakt używania przed imieniem określenia dla wykonywanego zawodu czy posiadanego stopnia, tytułu naukowego. Irańczycy nawet w życiu prywatnym będą zwracać się do innych „Panie doktorze”, czy „Panie inżynierze”. W ten sposób zaznaczają w rozmowie pozycję społeczną, jest to także wyraz szacunku.

Ekstremalna grzeczność

Irańczycy są narodem bardzo grzecznym. Używają szeregu zwrotów grzecznościowych, tzw. taarofów, które mają przygotowane na praktycznie każdą okazję i sytuację. Niektóre mogą wydawać nam się zabawne, ale jest to ważny element gościnności, zwłaszcza dla ludzi starszych. Najlepiej będzie wytłumaczyć to na przykładach. Jeżeli do chorego przyjdzie ktoś w odwiedziny może powiedzieć: „Umarłbym za ciebie, żeby tobie się polepszyło”. Podobnie, jeżeli ktoś darzy nas sympatią możemy usłyszeć: „Chciałbym być trawą pod twoimi stopami”.  Jak widać poziom grzeczności Irańczyków w odczuciu Europejczyków sięga często ekstremalnych granic i bez wątpienia zadziwia, jednak nigdy grzeczności tych nie należy lekceważyć.

Irańskie zasady

W wielu przypadkach w Iranie za niekulturalne uznaje się te same zachowania co u nas, np. odwracanie się czy siedzenie plecami do rozmówcy. Z dezaprobatą spotka się także wydmuchiwanie nosa przy stole. Popełnić gafę można także używając w Iranie pewnych europejskich gestów, które w kulturze irańskiej mają odwrotne znaczenie. Na przykład kciuk uniesiony w górę w Europie oznaczający mniej więcej tyle co „OK”, „wszystko w porządku” w Iranie jest gestem wulgarnym i pokazywanie go będzie bardzo dużym nietaktem. Podobnie podczas rozmowy zaprzeczając, Europejczyk będzie kręcił głową na boki, natomiast Irańczyk będzie odrzucać głowę do tyłu i przy tym jeszcze cmokać co w naszej – europejskiej – kulturze świadczy o złym wychowaniu. Czasami zaprzeczając, Irańczycy tylko cmokają, co może wprawiać rozmówcę w poczucie zniesmaczenia, zwłaszcza jeżeli nie będzie wtajemniczony w irańską kulturę i etykietę. W Iranie, podobnie jak u nas, pozytywnie o poziomie grzeczności świadczy fakt przepuszczania w drzwiach. O ile w Polsce przechodząc przez drzwi ustępuje się kobietom i starszym, o tyle w Iranie jest to niekończąca się historia, ponieważ każdy będzie starał się przepuścić każdego.

Co do zasady, będąc w Iranie, zwłaszcza u kogoś w odwiedzinach, nie powinno się wyrażać w nadmierny sposób swojego zachwytu nad rzeczami. Gość wychwalający posiadany przez gospodarza na przykład wazon, stawia go w trudnej sytuacji. Zgodnie bowiem z zasadami dobrego wychowania i gościnności, gospodarz powinien podarować wazon gościowi. Może być to szczególnie niezręczne w przypadku rzeczy, które są wartościowe. Jeżeli mowa już o odwiedzinach, to wstępując do czyjegoś domu, zawsze powinno się zdjąć buty. Wynika to z różnych przyczyn. Po pierwsze Irańczycy sami nie noszą butów w domu a po drugie praktycznie wszędzie na podłogach są dywany, na których na rozłożonych obrusach spożywają posiłki. Dlatego chodzenie w butach jest nietaktem.

Chcąc skorzystać podczas wizyty z toalety, która przeważnie znajduje się razem z łazienką, często można zastać przed drzwiami jedną parę klapek. Klapki te nie należą do konkretnej osoby, ale są pozostawione do użytku przez wszystkich. Można z nich skorzystać, ale higiena nie pozwala chodzić w tych klapkach po dywanie, na którym, jak wspomniano, spożywa się posiłki.

Jak widać irańska gościnność w wielu aspektach zaskakuje. Bez wątpienia stanowi ważny element kultury i wyznacza normy zachowania. Irańczycy są bardzo grzeczni i gościnni, ale najlepiej, gdy działa to w dwie strony.  Dlatego przed wyjazdem do tego kraju zalecane jest zaznajomienie się chociażby z podstawowymi grzecznościami.

Naucz się mówić po persku! uczymy perskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon