To spotkanie się już odbyło.

Jeśli nie miałaś/eś okazji w nim uczestniczyć, to nic straconego, bo spotkanie nagraliśmy. Wypełnij formularz znajdujący się na dole tej strony (przeniesiesz się tam szybciej, klikając przycisk „Zapisz się na spotkanie”), żeby otrzymać mailowo link do nagrania.

Jak się chronić przed złym okiem

…czyli arabskie amulety i talizmany

O spotkaniu

Spotkanie jest bezpłatne.

Czy na wakacjach w Maroku, Turcji bądź Grecji dostaliście kiedyś oko Proroka? A może widzieliście rękę Fatimy? Celem tych dwóch potężnych arabskich amuletów jest ochrona noszącego przed złym okiem – zazdrosnym spojrzeniem drugiego człowieka, które nakłada piętno na przedmiot pożądania, tym samym doprowadzając do jego zniszczenia…

Wiara w magiczną moc amuletów pochodzi jeszcze z przedmuzułmańskiej Arabii i była tak silna, że nawet islam nie był w stanie tego zmienić – jak zresztą by mógł, kiedy sam prorok Mahomet stał się ofiarą wyjątkowo potężnego uroku. Wraz z upływem czasu islam zaadaptował talizmany: zaczęto na nich pisać koraniczne wersety, 99 pięknych imion Allaha, imiona proroka Mahometa i jego towarzyszy, aniołów, a także arabskie litery i liczby obciążone wyjątkowymi magicznymi mocami. Takie amulety służyły i wciąż służą do leczenia chorych, odmieniania losu, wspierania w bitwach i sprawiania, że ich użytkownik staje się nieustraszony.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego poznacie niesamowity świat arabskich talizmanów i amuletów, magii liter i liczb, kwadratów magicznych i koranicznych wersetów.

Spotkanie potrwa około godziny. Dane do logowania otrzymasz mailowo po zapisie.

Spotkanie zostanie dodatkowo nagrane, a zapisane osoby otrzymają po spotkaniu link do nagrania.

Prowadzący

Mikołaj Godziszewski

!أهلا وسهلا Przygodę z językiem i kulturą arabską rozpocząłem, kiedy na swój kierunek studiów wybrałem arabistykę. Przychodziłem, nie wiedząc niczego o świecie arabskim, wychodziłem zaś zafascynowany jego kulturą, historią i literaturą. Podczas trzeciego roku nauki zafascynowałem się także kulturą Indii i równolegle z arabistycznymi studiami magisterskimi rozpocząłem studia z indologii. Aktualnie jestem na rocznym stypendium w Indonezji, gdzie uczę się języka indonezyjskiego i poznaję niezwykle zróżnicowaną kulturę Azji Południowo-Wschodniej.

Język arabski jest językiem wymagającym, ale zdecydowanie wartym nauczenia. Opiera się na innym sposobie myślenia o świecie, jest to jednak sposób bardzo precyzyjny i spójny. Znajomość klasycznej arabszczyzny nie tylko ułatwia dalszą naukę dialektów, którymi Arabowie posługują się na co dzień, ale daje również dostęp do wspaniałego dorobku arabskiej literatury, umożliwiając zapoznawanie się zarówno z tekstami współczesnymi, jak i wielowiekowymi manuskryptami.

Zobacz najbliższe kursy grupowe z języków:

Zapisz się

facebook linkedin twitter search-icon