10 darmowych źródeł, które wesprą Twoją naukę japońskiego

Anna Pach
Autor

Rozpoczynasz naukę japońskiego, ale nie masz ciekawych materiałów do nauki pisma? Znalazłeś w mandze wyrażenie, którego nie znasz i chcesz je sprawdzić, ale nie wiesz z jakich słowników korzystać? A może masz 15 minut w tramwaju i chcąc przeznaczyć je na naukę języka, zastanawiasz się z jakiej aplikacji skorzystać? W tym artykule chciałabym przedstawić 10 darmowych źródeł, które wesprą Twoją naukę japońskiego – pisma, słownictwa, gramatyki, umiejętności rozumienia tekstu pisanego – na różne sposoby.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Słowniki

to japoński słownik online, dzięki któremu z łatwością sprawdzisz słówka i wyrażenia, odnajdując ich odpowiedniki w języku angielskim lub na odwrót. Niewątpliwie mocną stroną tego narzędzia jest duża baza zdań przykładowych, które wyświetlą się po wyszukaniu danej frazy lub po kliknięciu w zakładkę “例文” (reibun, czyli „zdania przykładowe”). Szukany zwrot będzie zaznaczony kolorem pomarańczowym. Poza znaczeniem, słownik pokazuje również czytania, możliwe warianty zapisu oraz wskazuje, do jakich kategorii gramatycznych zalicza się dane wyrażenie.

Alternatywą dla tego słownika posiadającą menu w języku angielskim może być Tangorin

jest darmowym, open-sourceowym programem do nauki japońskiego na urządzenia z systemem Windows. Program zawiera słownik angielsko-japoński i japońsko-angielski, oparty o bazę „JMDict dictionary”, która zawiera ponad 190 tysięcy słów i wyrażeń. Ponadto, zawiera również słownik znaków, zawierający 6355 znaków, które można wyszukiwać nie tylko po ilości kresek, czy kluczach (częściach znaków), ale również wpisując znak ręcznie za pomocą myszki lub podłączonego do komputera tabletu. Słownik ten wyświetla również wszystkie informacje na temat znaku, takie jak znaczenia, czytania, klucze, podobne znaki itp.

Aplikacja ta posiada również narzędzia pomocne w procesie nauki – możemy stworzyć tu własne fiszki, z których następnie zostaniemy odpytani lub stworzyć listy słów i znaków, których chcielibyśmy się nauczyć.

Darmowe materiały do druku

to serwis internetowy, w którym znajdziemy wiele darmowych pomocy do nauki japońskiego, szczególnie na poziomie podstawowym, gdyż z założenia jest on skierowany do rodziców japońskich dzieci, które zaczynają naukę języka ojczystego. Znajdziemy tu karty obrazkowe do nauki hiragany i katakany, karty z kolejnością kresek, arkusze z ćwiczeniami do pisma i wiele innych. Aby pobrać dany materiał, należy kliknąć zielony przycisk „ダウンロード” (download).

Platformy z fiszkami

to edukacyjna strona internetowa wykorzystująca fiszki w połączeniu z mnemotechnikami. Świetnie sprawdza się w nauce języków obcych. Można skorzystać z gotowych kursów stworzonych przez innych użytkowników lub wykreować własne. W wersji angielskiej znajdziemy wiele gotowych materiałów do najbardziej popularnych podręczników do nauki japońskiego – wystarczy wyszukać. Serwis posiada również swoją aplikację mobilną (na Android i iOS), co zdecydowanie ułatwia naukę w dowolnym miejscu i czasie.

to podobna platforma wykorzystująca system fiszek w celu zapamiętywania informacji. Aplikacja daje możliwość modyfikowania algorytmu odpytującego nas z danej partii materiału, co pozwala dostosować tempo i ilość do naszych potrzeb. Jej niewątpliwym plusem jest dostępność na niemal wszystkich platformach – Windows, Mac, Linux, iOS, Android.

Aplikacje na telefon

aplikacja ta, dostępna na Androida oraz Windows, pomaga nam w zapamiętywaniu hiragany, katakany oraz znaków kanji poprzez testy wielokrotnego wyboru lub wpisywanie odpowiedzi. Ponadto zawiera również ćwiczenia do nauki liczb, partykuł, przewodnik gramatyczny, słownik znaków z podziałem na poziomy zaawansowania do egzaminów JLPT oraz bazę ponad 14,5 tysiąca słów z testem w formie fiszek.

to bardzo rozbudowany słownik na Androida, który po pobraniu baz danych, pracuje również w trybie offline. Nieznanych znaków kanji można szukać również poprzez rysowanie ich palcem na ekranie telefonu.

Materiały dodatkowe 

to platforma Q&A dla osób uczących się języków obcych. Jeśli masz jakieś pytanie odnośnie naturalnego użycia danego słowa czy wyrażenia lub potrzebujesz, aby native speaker sprawdził krótki tekst Twojego autorstwa, możesz opublikować zapytanie i poczekać na odpowiedzi użytkowników. Dostępna jest zarówno wersja przeglądarkowa jak i aplikacje na telefony.

to wtyczki do przeglądarek Chrome oraz Firefox, które działają podobnie jak słownik w czytnikach ebooków typu Kindle – po najechaniu myszką na znak, słowo lub frazę, otrzymujemy pop up z rekordem ze słownika na jego temat.

to strona internetowa japońskiego publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego, skierowana do młodych Japończyków oraz obcokrajowców uczących się języka japońskiego. Jeśli znasz już hiraganę i katakanę, strona ta umożliwi Ci czytanie newsów w przystępny sposób – wszystkie znaki kanji opatrzone są furiganą u góry, a skomplikowane zwroty zostały zamienione na bardziej przystępne na początku nauki.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon