W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania nauką języka tureckiego wśród obcokrajowców. Powstają nowe podręczniki, materiały i aplikacje do nauki tego języka. Motywacje studentów są bardzo różne jednak bez względu na powód rozpoczęcia nauki, naprawdę warto zagłębić się w ten piękny, egzotyczny język.
Od Riwiery po podróż autostopem po Turcji
Turcja oferuje niezliczone możliwości turystyczne, dlatego już kolejny rok z rzędu jest ona ulubionym kierunkiem turystycznym Polaków. Od relaksujących wczasów na bogato na Riwierze Tureckiej, poprzez zwiedzanie zabytków Stambułu aż po trekking w Kapadocji lub w lasach regionu Morza Czarnego. W każdym z tych scenariuszy przyda się nam choćby podstawowa znajomość tureckiego. O ile w kurortach czy na bazarach z łatwością można dogadać się w każdym języku świata, tak dla osób chcących zasmakować legendarnej tureckiej gościnności, podstawowa znajomość tureckiego okaże się bardzo przydatna. Turcy są bardzo otwartymi ludźmi i chętnie nawiązują kontakty z obcokrajowcami, chcąc zaprezentować swoją kulturę z jak najlepszej strony.
Nie tylko Wspaniałe Stulecie
Ostatnimi czasy widzowie na całym świecie, tym w Polsce mają możliwość oglądania tureckich filmów i seriali. Za sprawą ich popularności zapanował prawdziwy boom na naukę języka tureckiego. W gąszczu produkcji różnorakiej jakości warto zwrócić uwagę na seriale dostępne z polskimi napisami takie jak Etos, Klub, Fatma czy Niewinny. Oglądanie tureckich seriali i filmów otwiera bramy do poznania obyczajów i kultury Turcji. Warto wspomnieć też w tureckiej literaturze, która podbija serca czytelników nad Wisłą. W Polsce znane są dzieła noblisty Orhana Pamuka i pisarki Elif Şafak. Jednak nie wszystkie perły literatury tureckiej zostały przetłumaczone na język polski. Znając język możemy zapoznać się z utworami wielkiego pisarza o polskich korzeniach, Nazıma Hikmeta czy tureckiego mistrza kryminału Ahmeta Ümita i wielu innych.
Specjalista z językiem tureckim
Turcja jest krajem z ogromnym potencjałem i bardzo dobrze go wykorzystuje. Coraz więcej tureckich firm zakłada oddziały w Europie, w tym w Polsce. Osoby znające język turecki na poziomie B2 mają wysokie szansy na znalezienie dobrze płatnej pracy. Turecki nadal jest mało popularnym, egzotycznym językiem w Polsce, więc liczba potencjalnych kandydatów na dane stanowisko jest ograniczona a płaca wysoka w porównaniu z innymi językami. Również międzynarodowe korporacje prowadzą nabory na stanowiska ze znajomością języka tureckiego. Turecki może się okazać również bardzo przydatny dla osób, które chcą prowadzić różnego rodzaju interesy z Turcją. Rozmowa w języku partnera biznesowego ułatwi negocjacje korzystnych warunków i pozwoli na zacieśnienie więzi oraz kontrolę nad procedurami.
Gönül ferman dinlemez czyli serce nie sługa
Wiele osób uczy się języków obcych ze względu na relacje rodzinne. Warto nauczyć się języka partnera aby lepiej zrozumieć jego mentalność i obyczaje. Turcy są narodem bardzo rodzinnym i cenią sobie ciepłe relacje. Warto znać turecki aby wymienić się przepisami z teściową czy rozegrać partyjkę tryktraka z teściem.
Brama do świata Orientu
Turecki ze względu na swoją aglutynacyjną naturę wymaga przestawienia sposobu myślenia. Jest to świetna gimnastyka dla mózgu. Znajomość języka tureckiego jest solidną podstawą do nauki innych orientalnych języków takich jak perski czy arabski. Duża liczba zapożyczeń z tych języków sprawia, że nauka słownictwa jest o wiele łatwiejsza. Mówiąc po turecku można z łatwością dogadać się w Azerbejdżanie, niektórych regionach Iranu oraz na Bałkanach, gdzie wiele osób zna turecki.
Niezależnie od powodu i motywacji nauka tureckiego jest ciekawym, rozwijającym hobby. Turecki ze względu na regularną gramatykę, brak rodzaju gramatycznego i inne cechy jest językiem stosunkowo łatwym i wdzięcznym do nauki. Już po pierwszych miesiącach możemy nauki kursanci zauważają, że mogą śmiało komunikować się na wiele tematów. Turcy okazują wielki entuzjazm w stosunku do osób uczących się ich języka, co tylko jeszcze bardziej motywuje do nauki.