Niezależnie, czy planujesz rozpoczęcie nauki języka tureckiego już od dłuższego czasu, ale ze względu na inne obowiązki nauka schodziła zawsze na drugi plan, czy też decyzja przyszła do Ciebie spontanicznie, jesteś w dobrym miejscu i momencie, aby rozpocząć swoją przygodę z nauką języka tureckiego. Jeżeli czekasz na znak od losu, aby poznać język mieszkańców Turcji, to jest to właśnie ten znak. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy język turecki jest trudny i przekonać Cię, że wcale tak nie jest.
Rozpoczęcie nauki języka tureckiego
Związałeś swoje życie Turcją? Może masz partnera/partnerkę z tego kraju? A może tak jak ja, po pobycie w Turcji zakochałeś się w melodycznym brzmieniu języka tureckiego, przez co chcesz zgłębić jego tajniki i wrócić za rok, aby potargować się po turecku na bazarze? Nieważne, jaka jest Twoja motywacja, najważniejsze, że decyzja już zapadła. Na pewno przekopałeś już internet w poszukiwaniu informacji na temat nauki języka tureckiego. Może nawet nauczyłeś się już kilku podstawowych zwrotów? Stoisz teraz przed niewiadomą i zadajesz sobie pytanie: czy język turecki jest trudny? Nauka języka obcego wymaga samozaparcia, dyscypliny i wytrwałości. Wpływ na nasze postępy podczas nauki mają również czynniki takie jak pokrewieństwo uczonego języka z naszym językiem ojczystym i jego trudność. Niestety, w przypadku języka tureckiego o pokrewieństwie z językiem polskim nie ma mowy. Język turecki należy do rodziny języków ałtajskich, przez co jego nauka będzie szczególnie łatwa dla Azerów, Kazachów czy Turkmenów. Jednak brak podobieństwa do naszego języka ojczystego nie powinien zrażać, ponieważ mimo obcości, język turecki i jego gramatyka są bardzo logiczne.
Intuicyjny alfabet i prosta ortografia.
Turecki zapisywany jest alfabetem łacińskim. Już sam ten fakt sprawia, że po pierwszych zajęciach jesteśmy w stanie bezbłędnie czytać całe zdania. W porównaniu do języków Bliskiego lub Dalekiego Wschodu, które posługują się obcymi nam alfabetami, mamy w kieszeni kilka tygodni, które zajęłoby nam przyswojenie nowego alfabetu. Już od pierwszych zajęć przechodzimy do nauki praktycznej. Przez wiele wieków język turecki zapisywany był alfabetem opartym na alfabecie arabskim aż do 1928 r. kiedy to założyciel Republiki Turcji, Mustafa Kemal Atatürk, wprowadził reformę językową i zmianę alfabetu. Jako osoby podejmujące się nauki języka tureckiego możemy być mu wdzięczni za to ułatwienie. Sami Turcy szczycą się tym, że ich alfabet jest bardzo intuicyjny i prosty. Nie ma dyftongów i czytamy wszystkie zapisane litery. Turcy uważają też swój język za bardzo wdzięczny do nauki dla obcokrajowców i bardzo cieszą się, gdy ktoś podejmuje trud nauki języka tureckiego. Zasady ortografii są również przejrzyste i proste. Brak tu różnych wariantów pisowni, głosek, które zapisujemy inaczej, niż wymawiamy, czy długiej listy wyjątków.
Trudna gramatyka? Nie, logiczna gramatyka
Szukając w internecie odpowiedzi na pytanie, czy język turecki jest trudny, na pewno zetknąłeś się z pojęciami takimi jak aglutynacja, sufiksy, tamlama, iloczas czy harmonia samogłoskowa. Brzmią one dość obco, ale nie martw się. Gramatyka języka tureckiego, choć zupełnie inna od tej znanej nam z języków indoeuropejskich, jest bardzo logiczna. Turecki jest językiem aglutynacyjnym, co oznacza, że do danego słowa dodajemy sufiksy, czyli końcówki. Mogą to być sufiksy słowotwórcze lub gramatyczne np. przypadki. W porównaniu z polską gramatyką jest to naprawdę proste. Dodatkowo językiem tureckim rządzi harmonia samogłoskowa i spółgłoskowa. Znacznie ułatwia to jego naukę i dobór odpowiednich sufiksów. Po pewnym czasie będziesz w stanie wyłapać własne błędy, gdyż dane słowo będzie „drapać się w uszy”. Czy język turecki jest trudny? Odpowiedzią na to pytanie może być fakt, że znając reguły sufiksów słowotwórczych, jesteśmy w stanie stworzyć słowa, których nie znamy. Np. słowo bezrobocie işsizlik możemy zbudować na podstawie znajomości tylko słowa praca iş i dodając sufiksy –siz (oznaczający brak czegoś) oraz -lik (sufiks tworzący abstrakty).
Brak wyjątków, brak rodzaju gramatycznego
W języku tureckim wyróżniamy 5 podstawowych czasów: dwa przeszłe, dwa teraźniejsze i przyszły. Wszystkie z tych czasów tworzymy poprzez dodanie odpowiedniego sufiksu do tematu czasownika. Kto uczył się angielskiego lub niemieckiego zarwał na pewno nie jedną noc, wkuwając na pamięć listę czasowników nieregularnych. Ten tryb nauki nie ma zastosowania w przypadku języka tureckiego. W budowie czasów musimy dobrać tylko odpowiedni sufiks i jesteśmy w stanie odmienić wszystkie czasowniki. Dzięki temu nie musisz uczyć się wielu reguł czy rodzajów koniugacji. Wielkim ułatwieniem nauki języka tureckiego jest również brak rodzaju gramatycznego. To znaczy, że przymiotników i rzeczowników nie odmieniamy przez rodzaje. Odpada nam nauka końcówek żeńskich w czasownikach (poszliśmy- poszłyśmy –gittik, zjadłem- zjadłam-yedim), przymiotników (piękny-piękna-piękne- güzel) czy rzeczowników (uczeń/uczennica- öğrenci, nauczyciel/nauczycielka- öğretmen).
Szybkie postępy
Osoby, które przeszły z etapu pytań, czy język turecki jest trudny, na etap rozpoczęcia nauki tureckiego już po kilku zajęciach są w stanie przeprowadzić krótką rozmowę. Dzięki logice czasu teraźniejszego już po pierwszym trymestrze nauki będziesz w stanie porozumieć się podczas wakacji w Turcji czy odwiedzin znajomych i rodziny. Sami Turcy są bardzo pozytywnie nastawieni od osób uczących się ich języka, wspierają i podziwiają osoby, które podejmują się nauki tureckiego. Po roku systematycznej nauki będziesz w stanie swobodnie komunikować się na większość tematów i szybko osiągniesz wysoki poziom.
Podsumowując, czy język turecki jest trudny? Nie, jest to język inny, acz bardzo logiczny i stosunkowo łatwy. Szybkość postępów zależy w dużym stopniu od motywacji, ale turecki nie jest trudny. Wszystko w Twoich rękach. Zainwestuj w siebie i rozpocznij swoją przygodę z językiem tureckim.