Kimono i jego elementy

Kimono, ze znaków 着物 “rzecz do zakładania”, samo w sobie jest strojem dość prostym. Jest to szata o kroju litery T z szerokimi rękawami, która nie zawiera żadnych guzików, zatrzasków ani zamków błyskawicznych. Z tego względu, aby kimono dobrze się trzymało, a także estetycznie wyglądało, wymaga wielu akcesoriów. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo w jakie przybory należy się zaopatrzyć, aby móc praktykować sztukę zakładania kimon oraz jakie okrycia wierzchnie mamy do dyspozycji. Artykuł dotyczy kimona damskiego.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Koshihimo

źródło: pinterest.com

Płaskie, szerokie na około 3 cm bawełniane sznureczki niezbędne do przytrzymywania kolejnych warstw stroju. Będą nam potrzebne około 3-4 sztuki. Koshihimo (腰紐) dosłownie oznacza “sznurek na biodra”.

Hadajuban

źródło: amazon.com

Znak 肌 (hada) oznacza skórę, co sugeruje, że jest to pierwsza warstwa, jaką będziemy na siebie wkładać. Hadajuban to dwuczęściowa bielizna, koszulka o wąskich rękawach i spódniczka owijana wokół bioder. Współcześnie często pomijany element, zamiast którego wkłada się obcisłą podkoszulkę i szorty.

Nagajuban

źródło: etsy.com

Następnie wkładamy nagajuban (“Naga” czyli długi), spodnią warstwę pod kimono. Nagajuban ma szerokie rękawy niczym te od kimona, długością powinien nam sięgać w okolice kostek. Ma on funkcję zarówno ochronną przed potem, jak i ozdobną. Rąbki rękawów oraz kołnierzyk powinny wystawać spod kimona i dobrze się z nim komponować, dlatego nagajuban można kupić w różnorodnych kolorach. Do jego założenia będziemy potrzebować koshihimo oraz erishin. Na nagajuban zakładamy kimono właściwe.

Erishin

źródło: twitter.com

Płaska deseczka wykonana z plastiku lub innego giętkiego materiału, wkładana w kołnierz nagajubanu. W ten sposób kołnierz układa nam się przy karku w półkole, ładnie go odsłaniając. Na erishin będzie się opierać kołnierz kimona.

Tabi i zori

źródło: amazon.com, wikipedia.org

Tabi to charakterystyczne skarpetki z jednym palcem, usztywnioną podeszwą i zapinane na zatrzaski koło pięty.
W większości występują w białym kolorze, ale zdarzają się wyjątki, jednak wciąż są to stonowane kolory. Tabi zakłada się zaraz po bieliźnie, ze względu na to, że kimono ogranicza nasze ruchy, a pas obi jest na tyle sztywny, że skutecznie utrudnia schylanie się do naszych stóp. Zori to eleganckie sandałki z rzemykiem rozdzielającym paluch stopy od reszty palców. Buciki te są lakierowane, czasem występuje subtelny, ozdobny haft.

Pas Obi

Szeroki pas zawiązywany pod piersiami na kimonie właściwym jest obowiązkowym elementem każdej stylizacji. Do wyboru mamy kilka rodzajów formalności pasa, piękne kolory, hafty, malunki, nadruki. Pasy układamy na plecach
w węzły, które mogą być klasycznie piękne ( jak na przykład taiko musubi) lub wymyślnie skomplikowane. Również do obi mamy wiele akcesoriów do skompletowania.

Obi ita/ ita mae

źródło: thekimonohouse.com

Jest to płaska deska z giętkiego materiału wkładana między warstwy pasa obi. Ma za zadanie wygładzić oraz usztywnić zmarszczki powstałe na tułowiu.

Makura

źródło: ebay.com

枕 (makura) to po japońsku dosłownie “poduszka”, a w kontekście kimona jest to niewielka podpórka właśnie przypominającą w kształcie poduszkę na sznureczkach, którą zawiązuje się pod węzłem Taiko Musubi aby zachować wypukły kształt.

Obi age

źródło: pinterest.com

Ozdobna szarfa, którą obwiązuje się wokół pasa obi i zatyka z przodu. Zakrywa ona sznureczki makury, które są widoczne. Jest uznawana za bardzo elegancki element.

Obijime

źródło: kimono-yukata-market.com

Jeden z ostatnich akcesoriów, jest to kolorowy, ozdobny sznureczek zawiązywany wokół obi. Podtrzymuje konstrukcję węzła a także pełni funkcję estetyczną. Obijime dopasowuje się kolorystycznie do reszty akcesoriów. Dodatkowo można doczepić do niego broszkę.

Na zakończenie

źródło: amazon.com, tangerinemountain.com

Tak naprawdę przedstawione powyżej elementy to podstawy. Wraz z kolekcjonowaniem akcesoriów do kitsuke (着付け – sztuka zakładania kimona) natykamy się na mnóstwo przyrządów do skomplikowanych węzłów Obi albo ułatwiających samodzielne zakładanie. Nasz juban możemy urozmaicić poprzez naszywanie specjalnego materiału na kołnierzyk, dzięki czemu ten sam juban możemy używać do wielu stylizacji. Spotyka się również piankowe wypełnienie (padding) zakładane na ciało, aby nadać mu idealny, jak najbardziej prostokątny kształt. Wśród ułatwiaczy znajdziemy również klipsy na gumce zapobiegające rozbieganiu się lewej i prawej poły kimona, elastyczne koshihimo czy maeita ze sznureczkami.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon