Naruto a świat rzeczywisty

Anime i manga Naruto

Anime oraz manga autorstwa Masashiego Kishimoto opowiada o historii Naruto Uzumaki, który jest nastoletnim ninja. Nieustannie szuka uznania i szacunku wśród obywateli wioski oraz sposobu na zostanie hokage, czyli przywódcą wioski i jednym z najsilniejszych ninja. Manga w Polsce została wydana przez wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica,
a anime wyemitowano w polskiej wersji dźwiękowej na kanale Jetix w 2007 roku w wersji ocenzurowanej. Naruto stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie i jednym z najpopularniejszych w Polsce anime. Zastanawialiście się kiedyś, czy to co znamy z tego świata, istnieje w rzeczywistości? Albo, że fajnie by było gdyby rzeczywiście istniało? Zobaczmy zatem co takiego możemy znaleźć w naszym świecie ze świata Naruto.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Naruto jako potrawa

Naruto-maki, a w skrócie naruto, to japońska pasta z mielonego mięsa ryb kamaboko, które jest przetworzone, tłuczone i formowane w charakterystyczny kształt, a następnie gotowane na parze. W środku znajduje się spiralny różowy wzór, który jest kojarzony z wirami Naruto (więcej informacji poniżej). Pasta jest stosowana w różnych daniach, przeważnie w zupach lub jako dodatek w ramen (japońska zupa z makaronem i innymi dodatkami). Postać Naruto
w anime natomiast uwielbia ramen i je go bardzo często, a w scenach, w których pokazane są te momenty, możemy ujrzeć naruto-maki w misce ramen, którą je Naruto.

Cieśnina, most i wiry Naruto

W Japonii znajduje się cieśnina Naruto, która oddziela wyspy: Awaji i Shikoku oraz łączy Morze Wewnętrzne Seto
z kanałem Kii i Oceanem Spokojnym. Cieśnina Naruto słynie z ogromnych i silnych wirów wodnych, które są też jedną
z atrakcji turystycznych w regionie. Wiry te nazywane są Wirami Naruto, a po japońsku Naruto no uzushio. Osiągają prędkość 20 km/godz. i średnicę 20 metrów, a sama szybkość prądu, która przepływa przez cieśninę oceniana jest jako największa w Japonii i czwarta na świecie. Nad samą cieśniną natomiast znajduje się most Ōnaruto o długości 1629 m. W anime natomiast nazwany został Mostem Wielkiego Naruto, czyli po japońsku Naruto Ōhashi. Długi i szeroki most został zbudowany i ukończony w wątku Kraju Fal przez Tazunę w celu połączenia kraju Fal z krajem Ognia, tym samym uwalniając swój kraj spod władzy Gatō. Ponieważ Naruto bardzo przyczynił się do ukończenia budowy mostu przez odpieranie zabójców Gatō, most został nazwany Mostem Wielkiego Naruto.

Naruto run

Naruto run (po polsku „bieg Naruto”) to styl biegania ninja postaci anime Naruto. Polega on na tym, że biegnie się pochylonym do przodu z rękami wyciągniętymi za plecami (bez machania). Taki styl biegania w anime wydaje się szybszy, szczególnie podczas scen akcji, w których ninja biegną podczas misji. Naruto run stał się popularny w 2017 roku, w którym wielu uczniów i grup na całym świecie zorganizowało wydarzenia, podczas których uczestnicy biegali jak postacie Naruto.

Wątki religijne w Naruto

W anime Naruto można zauważyć również wiele motywów nawiązujących do religii japońskich, czyli buddyzmu
i shintoizmu. Autor mangi w świecie Naruto nawiązuje do buddyzmu poprzez ninja, którzy szkolą się w różnych jutsu, czyli technikach, do których potrzebują pobudzić odpowiednie ośrodki energii, czyli czakrę. Sama czakra odpowiada japońskiej energii życiowej, która nazywana jest ki. Według neokonfucjanizmu energia ta jest tworzywem całego Wszechświata i go przenika. Następnym elementem przedstawionym w Naruto i związanym z buddyzmem jest rinne, czyli transmigracja (cykl narodzin i śmierci, reinkarnacja, sansara). Według buddyzmu istoty odradzają się w świecie żądzy na jednej z sześciu ścieżek transmigracji. W Naruto można zauważyć, że nazwa rinne została wykorzystana w nazwie techniki wzrokowej rinnegan, czyli oko transmigracji, dzięki któremu można kontrolować wszystkie sześć ścieżek bólu, które odpowiadają sześciu buddyjskim światom. Nawiązując do religii shinto można zauważyć przede wszystkim użycie nazw bóstw japońskich jako nazwy technik. Są to między innymi Amaterasu (bogini słońca) jako technika wzrokowa, która polega na przywołaniu czarnego i wiecznie palącego ognia, Tsukuyomi (bóg księżyca) jako technika wzrokowa polegająca na uwięzieniu przeciwnika w świecie iluzji przez krótki czas, podczas gdy ofierze wydaje się, że spędza tam wieczność, Susanoo (bóg wiatru i burzy) jako nazwa techniki obronnej, która sprawia, że pojawia się bariera ochronna w postaci wielkiego wojownika.

Naucz się mówić po japońsku!uczymy japońskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon