„Więcej nie idę do szkoły!” – hikikomori w Korei Południowej, czyli jak presja społeczna wpływa na wieloletnią izolację

Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że byliście tak zestresowani szkołą lub tak obawialiście się opinii innych, że nie mogliście wyjść z domu? Może od razu kojarzy Wam się to z depresją, ale czy na pewno o nią chodzi? Istnieją na świecie osoby, które z różnych powodów zamykają się w swoich domach na wiele lat, a przyczyną tego nie zawsze jest depresja. To zjawisko nazywane jest powszechnie hikikomori, a termin ten powstał w Japonii pod koniec XX wieku. W Korei, znany jest pod pojęciem [eundunghyeong oetori], a w Polsce, najbliższy temu termin to skrajne wycofanie społeczne. Jednak sam problem istniał na długo przed tym i obecnie obserwuje się coraz więcej przypadków na całym świecie.

Podczas naszego spotkania omówiliśmy, jak powstało zjawisko hikikomori, jego definicję i charakterystyczne cechy, ze szczególnym uwzględnieniem Korei Południowej. Przyjrzeliśmy się również, jak tamtejszy rząd radzi sobie z tym rosnącym problemem oraz jakie podejmuje działania, aby mu przeciwdziałać.

Kierunek Wschód – nauka języka koreańskiego

Uczymy języka koreańskiego na wszystkich poziomach. Wykorzystujemy własne materiały. Z pewnością znajdziesz u nas odpowiedni kurs języka koreańskiego.

facebook linkedin twitter search-icon