Koszerność – nie tylko żywność. Czyli o pojęciu czystości w judaizmie.

Koszerność w powszechnym rozumieniu funkcjonuje jako szereg zasad dotyczących spożywania jedzenia przez Żydów. Słowo to może wydawać się dość obce, gdyż Żydzi nie stanowią obecnie tak dużej części społeczeństwa polskiego, jak w okresie Drugiej Rzeczypospolitej i wcześniej. Świat żydowski pozostaje pełen tajemnic, a wcale taki być nie musi. Przykładowo pochodzenie słowa „trefny” stanowi jeden z licznych dowodów bliskości kultur polskiej i żydowskiej. Zostało ono zapożyczone do języka polskiego z hebrajskiego (poprzez jidysz), a jego etymologia jest bezpośrednio związana z koszernością.

W nagraniu omówione zostały nie tylko zasady związane z odżywianiem – takie jak zakaz spożywania wieprzowiny czy łączenia potraw mlecznych z mięsnymi – lecz także szersze rozumienie koszerności jako pojęcia czystości w różnych obszarach życia żydowskiego. Można dowiedzieć się, jak wyglądają pomieszczenia kuchenne w domach przedstawicieli różnych nurtów judaizmu oraz z jakimi trudnościami mierzą się niektórzy z nich, np. Żydzi etiopscy.

W nagraniu przywołano także konkretne wersety z Biblii Hebrajskiej, z których wywodzą się różne zachowania i zwyczaje. Poruszone zostały również takie tematy, jak problematyczność smartfonów w społecznościach ultraortodoksyjnych, znaczenie koszerności zwoju Tory, zasady uboju rytualnego, organy wydające certyfikaty koszerności na świecie, czy relacja między koszernością a wegetarianizmem lub weganizmem. Znalazło się także miejsce na refleksję nad znaczeniem koszerności w Państwie Izrael.

Kierunek Wschód – nauka języka hebrajskiego

Uczymy języka hebrajskiego na wszystkich poziomach. Wykorzystujemy własne materiały. Z pewnością znajdziesz u nas odpowiedni kurs języka hebrajskiego.

facebook linkedin twitter search-icon