Patrzycie na tytuł tego artykułu i zastanawiacie się, co może mieć Polska do k-popu? Otóż okazuje się, że całkiem sporo! Ostatnio coraz więcej Polaków zaczyna uczyć się języka koreańskiego. Poznajemy kulturę koreańską poprzez oglądanie kdram, próbujemy koreańskiego jedzenia, chcemy wiedzieć więcej o Korei. Dzisiaj przyjrzymy się powiązaniom naszego kraju z muzyką popularną pochodzącą z Korei Południowej. Dzieli nas około ośmiu tysięcy kilometrów w linii prostej, ale mimo to możemy znaleźć w k-popie kilka polskich akcentów.
Spis treści:
K-pop? Co to?
K-pop, kpop, koreańska muzyka popularna… Sposobów zapisu tej nazwy jest kilka. Jest ich jednak mniej niż gatunków, które obejmuje ten termin. K-pop to mieszanka m.in. hip-hopu, r&b, rapu i rocka. W niektórych piosenkach można znaleźć fragmenty znanych utworów muzyki klasycznej. Gatunek ten powstał w latach 90. To wtedy na koreańską scenę wkroczył boysband Seo Taiji and Boys (서태지와 아이들) z piosenką I know (난 알아요).
Grupa łączyła w swojej muzyce elementy popu, hip-hopu i metalu. Po ich sukcesie w przemyśle k-popowym zaczęło pojawiać się coraz więcej grup, które zyskiwały popularność także poza Koreą. Dało to początek tzw. koreańskiej fali, znanej dziś jako hallyu (한류). Z czasem fala ta rosła w siłę, docierając do coraz większej liczby odbiorców na świecie. Objęła produkty południowokoreańskiej kultury popularnej, takie jak muzyka, seriale (nazywane dramami) i filmy.
Zespoły k-popowe z kamerą w Polsce
Teledyski k-popowe nagrywane w Warszawie
Kiedy i gdzie możemy odnaleźć Polskę w koreańskich teledyskach? Daleko nie trzeba szukać – chronologicznie, jako pierwszy pojawia się Ravi (라비), były członek grupy VIXX. Teledysk do jego piosenki z 2019 roku, See-Through (녹는점), został nagrany w całości w Warszawie. Miejsca, które możemy tam zobaczyć, to przede wszystkim Pałac Kultury i Nauki, fragmenty Starego Miasta i Barbakanu oraz ulica Złota. W ostatniej scenie widać też w tle Stadion Narodowy.
W opisie teledysku na YouTube artysta złożył specjalne podziękowania Young Bros i Piotrkowi Tokyo. Young Bros to ekipa odpowiedzialna za organizację znanych imprez i koncertów k-popowych w całej Europie. Piotrek Tokyo to z kolei polski twórca wideo, który nagrywa materiały związane z kulturą Korei i Japonii. Możecie go kojarzyć jako reżysera nagrań grup coverowych.
W tym samym roku co Ravi do centrum Warszawy zawitali też członkowie zespołu M.O.N.T. Teledysk do ich piosenki zatytułowanej bae został nakręcony prawie całkowicie na terenie warszawskiej Starówki, przede wszystkim na Rynku Starego Miasta. W niektórych kadrach dojrzeć możemy także Zamek Królewski!
Nie możemy tu pominąć prawdopodobnie najbardziej obecnie rozpoznawalnego i charakterystycznego teledysku, za którego tło posłużyła nasza stolica. Mowa oczywiście o piosence Sticky k-popowego girlsbandu Kiss Of Life (키스오브라이프, w skrócie KIOF). Cały teledysk został nakręcony w okolicach stacji metra Ratusz-Arsenał i w kinie Muranów w Warszawie. Dziewczyny wraz z polskim zespołem tancerzy nagrały klip o letnim charakterze. W zwiewnych ubraniach tańczą przy słonecznej pogodzie w różnych miejscach, między innymi w fontannie obok wyjścia z metra. Bardzo wyraźnie widać za nimi szyld znanego kina.
Ruiny i krajobrazy Polski w k-popie
Oprócz Warszawy w wideoklipach k-pop można dostrzec inne polskie scenerie. Teledysk Bite Me boysbandu Enhypen (엔하이픈) z 2023 roku zwrócił uwagę polskich mediów. Produkcja zdobyła także uznanie wśród polskiego fandomu k-popowego. Chłopcy wylądowali na terenie zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd (woj. Świętokrzyskie). Do mrocznego klimatu piosenki pasują nie tylko ruiny zamku, ale też polska natura, którą można zobaczyć w kilku ujęciach.
Na koncert k-pop do Warszawy?
Czy koreańskie k-pop zespoły chętnie i często do nas przyjeżdżają? Wydawać by się mogło, że robią to coraz częściej! Za najczęściej wybieraną przez nich polską scenę można uznać klub Progresja w Warszawie. Już w styczniu 2017 roku zawitał do niego boysband 24K. W klubie Palladium w lutym 2018 roku wystąpił zespół Dreamcatcher. W październiku tego samego roku w Progresji pojawił się Zico, były lider zespołu BlockB. Miesiąc później do klubu Proxima przyjechał wspomniany już wcześniej boysband M.O.N.T. W Progresji śpiewała też w 2019 roku Sunmi, była członkini zespołu Wonder Girls w ramach swojej pierwszej solowej trasy koncertowej.
Tuż przed wybuchem pandemii (tj. w styczniu 2020 roku) w Proximie zagrali dla nas Day6, rockowy boysband. Niestety, wraz z przyjściem pandemii koronawirusa, koncerty stacjonarne zostały wstrzymane, a artyści tymczasowo przenieśli swoją działalność do internetu. Można było uczestniczyć w wielu koncertach online.
Po ustąpieniu pandemii i zniesieniu lockdownu Sunmi ponownie odwiedziła Polskę. Artystka wystąpiła u nas po raz drugi w sierpniu 2022 roku. W lipcu 2023 roku do warszawskiego klubu Proxima zawitał południowokoreański raper, Bang Youngguk, były lider zespołu BAP. Zaledwie dwa miesiące później odbyło się jedno z najważniejszych dotychczas wydarzeń w historii k-popowego fandomu, koncert KPOP NATION. W jego ramach na Stadionie Narodowym można było usłyszeć m.in.
- (G)I-DLE, Zerobaseone
- The Boyz
- Mamamoo+
- Kep1er
- CIX
- SF9
- MONSTA X (Shownu x Hyungwon)
To jedne z najpopularniejszych na świecie grup k-popowych, zaraz obok BLACKPINK i BTS!
K-popowe koncerty w 2024 i 2025
W lutym 2024 wróciły do nas Dreamcatcher, tym razem śpiewając na deskach Progresji. Na krakowskim (!) TAURONIE można było posłuchać w marcu pop rockowego brzmienia zespołu The Rose. Kilka miesięcy później, w październiku, do naszej stolicy wrócił Bang Youngguk. Wystąpił on w Hybrydach, a zaledwie tydzień po nim na Torwarze pojawił się B.I., raper z boysbandu iKON. Na początku listopada 2024, w klubie Stodoła wystąpił też zespół DPR. Dosłownie kilka dni temu mogliśmy zobaczyć na żywo zespół KARD w Progresji. Jego skład jest wyjątkowy, ponieważ tworzą go zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Taki układ w koreańskich zespołach jest niezwykle rzadki.
To tylko wybrane przykłady artystów k-popowych, którzy na przestrzeni lat wpadli do nas w ramach swoich tras koncertowych. Niestety, zdarzyło się też kilka odwołanych koncertów. W 2020 roku pandemia uniemożliwiła występ ATEEZ. We wrześniu 2024 Suho z EXO nie wystąpił z powodu problemów organizatora europejskiego. Czekamy na więcej – chociażby w styczniu 2025 ma się u nas pojawić zespół P1Harmony. Zapowiedzi kolejnych wizyt zespołów k-popowych pojawiają się coraz częściej.
Polscy fani i koreańscy artyści
Wielu z tych koncertów towarzyszą nagrania z warszawskiej starówki, restauracji lub spotkań z fanami. Materiały te można znaleźć na vlogach artystów lub na Instagramie. Przykładem jest vlog Solar z Mamamoo+. Enhypen podczas swojej wizyty również stworzyło vloga z Polski (zwiedzają tam m.in. Biedronkę), którego możemy zobaczyć na ich kanale. Bardzo aktywni w internecie na tematy okołopolskie są chłopcy z zespołu M.O.N.T. – możemy zobaczyć, jak podoba im się golonka, albo jak tańczą z polskimi fanami na warszawskiej Starówce. Podczas ich pierwszego koncertu w Polsce wykonali też cover piosenki Początek z Męskiego Grania.
Polska na social mediach koreańskich idoli pojawia się za każdym razem, jak tu przyjeżdżają, ale nie tylko. W październiku 2023 roku Sunmi wrzuciła na swojego Instagrama klip z tańcem do swojego comebacku Stranger. Widzimy na nim wnętrze głównego budynku Politechniki Warszawskiej. Artystka nie miała wtedy żadnych koncertów w Polsce!
Nie tylko k-pop w Polsce?
Wiemy już wszystko o polskich akcentach w k-popie, więc czas spojrzeć na inne gatunki. Ciekawym przykładem jest projekt muzyczny KOsmo-POLityczny, zainicjowany w 2019 roku przez Centrum Kultury Koreańskiej. Druga edycja odbyła się w trakcie pandemii, w marcu 2021 roku. Dzięki temu wiele materiałów i nagrań dostępnych jest w internecie. Polecamy nagranie polskiej pieśni Prząśniczka w wykonaniu zespołu polskich i koreańskich muzyków jazzowych. Piosenkarka Minjin Seo Sextet śpiewa każdą linijkę z idealną polską wymową.
W 2021 roku na YouTubie pojawił się również cover piosenki Ale jazz! (Sanah), wykonany przez piosenkarza o koreańsko–kanadyjskim pochodzeniu, który działa pod pseudonimem scenicznym Aivan.
Muzyka koreańska w Polsce
K-popowe koncerty odbywają się głównie w Warszawie, ale koreańscy muzycy spoza tego gatunku odwiedzają także inne polskie miasta. Z okazji 35. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Koreą polskie Centrum Kultury Koreańskiej zorganizowało program wymiany artystycznej. W inicjatywie wzięli udział koreańscy muzycy jazzowi, a wydarzenie odbyło się we współpracy z Jarasum Jazz Festival. W listopadzie brzmienia koreańskiej grupy jazzowej Sujin Seo Trio oraz projektu BANDO można było usłyszeć w czterech polskich miastach. Polskie Centrum Kultury Koreańskiej często oferuje także występy tradycyjnej koreańskiej muzyki.
Niedosyt języka i kultury Korei Południowej
Fascynacja kulturą Korei Południowej, w tym jej muzyką i językiem, stale rośnie. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz więcej koreańskich zespołów będzie odkrywać nasze piękne polskie krajobrazy. Marzysz, aby lepiej zrozumieć teksty swoich ulubionych piosenek? Chciałbyś przy okazji jakiegoś koncertu porozmawiać z idolami w ich ojczystym języku? A może po prostu chcesz bliżej poznać koreańską kulturę? Zapraszamy do szkoły językowej Kierunek Wschód!
W naszej szkole oferujemy kursy języka koreańskiego prowadzone przez doświadczonych lektorów, którzy pomogą Ci rozpocząć tę niesamowitą przygodę. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy już znasz podstawy, z nami nauka stanie się prawdziwą przyjemnością. Sprawdź nasze kursy i dołącz do społeczności pełnej pasji!