Ile znaków chińskich powinieneś znać

Marta Mońko
Autor

Ucząc się języka chińskiego, od samego początku poznajemy chińskie znaki. Dla osób przyzwyczajonych do użycia alfabetu chińskie znaki stanowią pewną trudność. Bardzo często u uczniów pojawiają się liczne pytania i wątpliwości… Ile w ogóle jest chińskich znaków? Ile tak naprawdę chińskich znaków potrzebuję znać? Czy wszystkie chińskie znaki są mi niezbędne do płynnej komunikacji?

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Znaki wszystkie

Słownik współczesnego języka chińskiego zawiera około 50 tysięcy znaków. Sporo, ale przecież nikt nie uczy się słownika na pamięć! Język zmienia się wraz z ludźmi, więc część chińskich znaków wyszła z powszechnego użycia. Zakłada się, że przeciętny użytkownik języka posługuje się biegle około 3 tysiącami znaków. Pozwala to na zrozumienie większości codziennej komunikacji. Osoby z wykształceniem wyższym powinny znać do 8 tysięcy znaków.

Tradycyjne i uproszczone

Współcześnie chińskie znaki występują w dwóch formach – tradycyjnej i uproszczonej. Znaki tradycyjne to pierwotna, niemodyfikowana forma znaków, która – jak nazwa wskazuje – czasem jest nieco bardziej skomplikowana. Znaki tradycyjne w powszechnym użyciu są m.in. w Hongkongu i na Tajwanie. W Chinach kontynentalnych stosuje się pismo uproszczone. W latach 50. rząd chiński w celu zwalczenia analfabetyzmu uprościł kilka tysięcy znaków. Sprawiło to, że są one łatwiejsze do zapamiętania także dla uczących się chińskiego obcokrajowców. Np. znak oznaczający konia (mǎ) w zapisie tradycyjnym wygląda 馬, a w uproszczonym 马.

szczęśliwi ludzie uczą się chińskich znaków, link do kursy chinskiego w Kierunek Wschód

Liczby oficjalne

Egzaminy certyfikacyjne z języka chińskiego HSK (汉语水平考试) stawiają następujące wymagania co do liczby opanowanych znaków i słów:

Poziom HSK 1

  • liczba znaków 178
  • liczba słów 150

Poziom HSK 2

  • liczba znaków 249
  • liczba słów 300

Poziom HSK 3

  • liczba znaków 623
  • liczba słów 600

Poziom HSK 4

  • liczba znaków 1071
  • liczba słów 1200

Poziom HSK 5

  • liczba znaków 1709
  • liczba słów 2500

Poziom HSK 6

  • liczba znaków 2633
  • liczba słów 5000

Jak widać, poziomy podstawowe HSK 1 i HSK 2 odpowiadają poziomom A1/A2 w skali europejskiej. Poziomy te wymagają znajomości 200-300 znaków. Poziom średniozaawansowany, pozwalający na podstawową komunikację to około tysiąca znaków. Najwyższy obecnie poziom egzaminu HSK 6 wymaga znajomości ok. 2500 znaków. Co więcej, wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania i liczby znaków znajomość słów zwiększa się dwukrotnie.

chińskie znaki pokazywane na tablicy przez nauczyciela język chiński, link do Kierunek Wschód i nauka chińskiego online

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Znając część chińskich znaków, łatwiej uczyć się kolejnych. Zauważamy wtedy elementy fonetyczne i semantyczne, z których składają się znaki. Warto również uświadomić sobie, że nie musimy znać odczytu danego znaku, aby poznać jego ogólne znaczenie. Często podpowie nam je kontekst lub elementy konstrukcyjne znaku, tzw. klucze znaków. Np. czytając powieść, w opisie przyrody napotkać możemy nieznane nam nazwy roślin. O tym, że są to rośliny poinformuje nas znajdujący się w znakach element 艹. Oznacza on florę, np. 荷花 (héhuā) to kwiat lotosu.

Podsumowując, osiągnięcie płynności językowej wymaga opanowania około 2-3 tysięcy chińskich znaków. To, ile znaków powinniśmy znać, zależy od naszych potrzeb — jakie teksty czytamy i w jakich sytuacjach komunikacyjnych się znajdujemy. Podstawowa znajomość znaków i wiedza o nich pozwala jednak łatwiej uczyć się kolejnych. 

Niezależnie ile znaków musimy lub chcemy opanować ważna jest metoda nauki jaką wybierzemy. Jednym z niezastąpionych rozwiązań jest nauka z lektorem. Kierunek Wschód oferuje wiele kursów grupowych i indywidualnych, dzięki czemu każdy Słuchacz może dobrać najbardziej dogodny termin zajęć. Sprawdź naszą ofertę niżej!⬇️

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon