Co przywieźć z Chin?

Marta Mońko
Autor

Wyjazd do Chin to wielka przygoda i niezapomniane przeżycia. Z podróży do Chin przywozimy na pewno głowę pełną wrażeń i pełny aparat niezwykłych zdjęć. Często jednak chcemy z podróży przywieźć namacalny produkt, który pozwoli nam na dłużej zatrzymać ten wspaniały czas i będzie przypominać o orientalnej, chińskiej podróży. Chcąc podzielić się własną radością, obdarowujemy także przywiezionymi z dalekiej podróży produktami swoich bliskich. Co warto przywieźć z Chin? Co warto kupić w Chinach? Jakich prezentów nie znajdziemy nigdzie indziej?

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Ojczyzna herbaty

Przywieźć z Chin można naprawdę wiele, jednak jednym z najbardziej oczywistych prezentów jest herbata. Chiny to państwo, które jest największym na świecie producentem herbaty. Napój ten stanowi nieodłączny element chińskiej kultury i życia Chińczyków. Wybór herbat w Chinach jest ogromny, u źródła liście często są lepszej jakości niż te dostępne w Polsce. Warto wybrać się na zakupy do lokalnych herbaciarni, gdzie sprzedawcy na pewno nam doradzą, opowiedzą i herbacie i pozwolą na degustację interesujących nas odmian. W Chinach parzenie i picie herbaty to nie tylko zalanie torebki wrzątkiem, to przebogata kultura – podczas zakupów można zachwycić się bogactwem naczyń i przyrządów do jej parzenia. Herbata parzona w tradycyjnym imbryku, podana w pięknej ceramicznej czarce naprawdę smakuje inaczej. Może warto podczas podróży do Chin nauczyć się parzenia herbaty po chińsku i zaopatrzyć się w zestaw do jej parzenia? Będzie to także doskonały prezent.

Przez żołądek do serca

Chińczycy kochają jeść i kochają swoją kuchnię. Jedzenie w Chinach jest zupełnie inne od europejskiego, zachwyca różnorodnością smaków, kolorów, kształtów, wykorzystywanymi produktami. I choć nie sposób do walizki spakować makaronu czy pierożków jiaozi, to wciąż znajdziemy wiele produktów, w które warto się zaopatrzyć i które możemy przywieźć ze sobą do domu. Podczas zakupów w lokalnym markecie możemy kupić w Chinach różnego rodzaju przekąski – marynowane jajka, preparowane kurze łapki, kacze szyjki, suszone mięso, konserwowany bambus, suszone owoce, słodycze z… czerwoną fasolą. Tak odmienne smaki na pewno zrobią furorę wśród polskich znajomych, pozwolą nam także na dłużej zapamiętać chińskie smaki. Zwykle niedrogie, chińskie przekąski to zdecydowanie coś, co warto przywieźć z Chin. Amatorzy ostrych smaków mogą zaopatrzyć się w paprykę chili i różne pikantne produkty, z Chin warto przywieźć np. pierz syczuański, który nadaje potrawom oryginalny smak.

Coś mocniejszego

Amatorzy mocniejszych trunków mogą chcieć kupić w Chinach lokalne alkohole. Sami Chińczycy często jako prezent wręczają innym butelkę dobrej jakości baijiu – wódki z sorga lub ryżu. Warto spróbować i być może kupić jako suwenir wino ryżowe huangjiu – produkt wielofunkcyjny – można je spożywać na zimo, na ciepło, a nawet używać do przyrządzania chińskich potraw. Z Chin warto przywieźć również wino osmantusowe czy chryzantemowe, których w Polsce nie znajdziemy. Chińskie trunki często można dostać w pięknych butelkach, które nawet po opróżnieniu będą niezwykłą ozdobą. Jeśli więc ktoś gustuje w alkoholach, chińskie wyroby to coś, co warto przywieźć z Chin, będzie idealny prezent dla konesera.

A może nowy smartfon?

Warto znaki „rozkładać” sobie na czynniki pierwsze, znajdować poszczególne elementy i próbować na zasadzie skojarzeń połączyć je ze znaczeniem. Można także na podstawie konstrukcji znaków obmyślać własne historie, które pomogą zapamiętać ich budowę i znaczenie. Warto poznać także najczęściej występujące klucze, gdyż pomogą nam one dopasować znaki do kategorii i czasem pozwolą odgadnąć znaczenie – dzięki nim możemy stwierdzić, że jakieś słowo to nazwa rośliny lub np. czyjeś imię. Warto także zwracać uwagę na elementy fonetyczne, które mogą nam pomóc odczytać znak. No i najważniejsze – trening czyni mistrza, aby opanować chińskie znaki trzeba po prostu z nimi obcować, dużo czytać i pisać.

Ucz się, ucz

Zakupy w Chinach to prawdziwa gratka także dla uczących się języka chińskiego. Bo gdzie indziej znajdziemy tylko książek po chińsku, które przybliżą i pozwolą poćwiczyć język? W chińskich księgarniach półki aż uginają się od pomocy do nauki języka chińskiego, państwo chińskie wspiera wydawanie takich publikacji, więc produktów do nauki chińskiego jest naprawdę w bród. Jeśli więc chcemy rozpocząć lub kontynuować naukę języka mandaryńskiego, warto przywieźć z Chin różne podręczniki, słowniki, książki, materiały do kaligrafii itp. Jeśli zaś w czasie wyjazdu po raz pierwszy mamy styczność z językiem chińskim, to produktem pierwszej potrzeby mogą być rozmówki. Materiały to nauki to na pewno coś, co warto przywieźć z Chin, aby móc z nich korzystać również po powrocie do Polski. Książki w Chinach są stosunkowo niedrogie, więc zakupy te nie powinny zbytnio obciążyć kieszeni – co najwyżej walizkę.

Nie tylko dla koneserów

Chiny to państwo, którego cywilizacja ma kilka tysięcy lat i jest jedną z najstarszych na świecie. Tak długa historia Państwa Środka sprawia, że kraj ten posiada niesamowicie bogatą kulturę i sztukę. Warto więc kupić w Chinach różne jej wytwory – w końcu jest to coś, co znajdziemy tylko w tym kraju. Przywieźć z Chin można np. dzieło kaligraficzne, które zawieszone na ścianie w domu czy biurze będzie nie tylko zdobić wnętrze, ale także przez wiele lat przypominać niezwykłą podróż. Podobnie chiński krajobraz namalowany ręką lokalnego artysty będzie naprawdę unikatowym prezentem. W Chinach warto kupić także produkowane tam od wieków wyroby z laki oraz przepiękną ceramikę. Co jeszcze warto przywieźć z Chin? Chińska kultura to tysiące lat historii, więc jej produktów jest naprawdę dużo. Doskonałą pamiątką lub prezentem będą również zakupione w Chinach wachlarze czy maski opery pekińskiej. Dobrym zakupem będą także ozdobne chińskie plecionki, które mają przynosić pomyślność czy komplet pałeczek. Możemy także kupić tradycyjną chińską wycinankę z naszym chińskim znakiem zodiaku.

Chiński szyk

Ciekawym pomysłem na prezent, który można przywieźć z Chin, zwłaszcza dla pań, będzie odzież i biżuteria. Chiny to kraj, w którym historia produkcji jedwabiu sięga czasów starożytnych. Zwłaszcza odwiedzając takie miasta jak Suzhou czy Hangzhou można zapoznać się z jego produkcją i przy okazji wybrać się na zakupy. Podróżując po Chinach warto kupić jedwabne chusty, apaszki, poszewki – wybór produktów jest ogromny. Dla fanów orientalnej mody nie lada gratką będą także tradycyjne stroje lub inspirowana nimi odzież. A może chińskie qipao szyte na miarę? Albo koszula w chińskim stylu? Można do nich dobrać tradycyjne pekińskie haftowane buty – kilka produktów i nasza szafa będzie naprawdę niepowtarzalna. Chiny to także kraj słynący z nefrytu, który uwielbiają same mieszkanki Państwa Środka, kamień ten uchodzi w Chinach za dość cenny i posiadający prozdrowotne właściwości. Warto zatem rozważyć zakup choćby kolczyków czy pierścionka z nefrytem lub wisiorka z innym chińskim kamieniem, aby zatrzymać w nich czas wspomnień. Przy droższych zakupach należy upewnić się, że oferowane produkty są autentyczne.

Drobnostki

Co przywieźć z Chin, co kupić w Chinach? Trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo w Chinach można kupić dosłownie wszystko. W Chinach warto pójść na zakupy np. do sklepów Miniso czy na lokalne targowiska, gdzie znajdziemy wiele przeróżnych produktów – mniej lub bardziej przydatnych – kubki w oryginale wzory, ozdobne notatniki, kapcie, zestawy sztućców. Są one jednak niedrogie i wspaniale będą nadawać się na prezent lub drobną pamiątkę z podróży. Wśród dostępnych w Chinach pamiątek niewątpliwie prym wiedzie panda, to urocze zwierzątko można znaleźć na koszulkach, kubkach, obrazach – dosłownie wszystkim. Biało-czarny miś lubiany jest zarówno przez dzieci i dorosłych, zatem gadżet z pandą to zawsze idealny pomysł na prezenty z podróży do Chin.

Zakupy to chiński sport narodowy. Chińczycy kochają kupować, sklepów jest mnóstwo, towary różnorodne. Podróżując przez chińskie miasta i wsie warto szukać produktów lokalnych, regionalnych, których państwo chińskie ma pod dostatkiem. Pamiętajmy także, że na mniejszych straganach możemy się też targować. Polowanie na pamiątki w Chinach to naprawdę nie lada rozrywka.

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon