
Język chiński wzbudza coraz większe zainteresowanie ze względu na wyjątkową kulturę oraz możliwości biznesowe Chin. Obecnie chiński jest pierwszym językiem dla 1,3 miliarda ludzi! Po chińsku mówi 1/5 globu. Jego nauka daje zatem nieskończone możliwości.
Łacina Azji
Podobnie jak w przypadku łaciny czy greki w Europie, pozostałości języka chińskiego można znaleźć w innych językach azjatyckich. Dawniej język wietnamski i koreański nie posiadały własnych alfabetów, a jako pisma używały właśnie chińskich znaków, obecnie częściowo robi tak także język japoński. M.in. w języku koreańskim wiele słów ma pochodzenie chińskie, co jest widoczne w słowotwórstwie oraz wymowie – np. jeden z systemów liczbowych bazuje właśnie na chińskich liczbach. Zatem znajomość znaków i języka chińskiego stanowi świetną podstawę do nauki kolejnych języków azjatyckich.
Biznes
Chiny są potęgą ekonomiczną. To fakt, któremu nie da się zaprzeczyć. Chiny zaopatrują cały świat w różne surowce, półprodukty i wyroby. Chińczycy inwestują na całym świecie, również w Europie Wschodniej. Chiny to także ogromny rynek zbytu i szansa dla np. polskich biznesów. Znajomość języka chińskiego oraz realiów kulturowych pozwala na sprawną komunikację oraz budowanie i podtrzymywanie relacji biznesowych. Wysiłek włożony w naukę chińskiego może się nam dosłownie opłacić.
Podróże małe i duże
Chiński jest wszędzie! Niemal w każdym zakątku na świecie, również w każdym większym europejskim mieście znajdziemy Chinatown. Znając język chiński możemy swobodniej podróżować po Chinach, Tajwanie, Hong Kongu, Singapurze, często po chińsku dogadamy się także w Malezji czy Indonezji, gdzie ludzie nie zawsze mówią komunikatywnie po angielsku. Chińskie znaki często wykorzystywane są także w marketingu, można je spotkać np. na ubraniach kupowanych w sieciówkach, popularne są tatuaże w chińskich znakach. Może warto wiedzieć co znaczy napis na noszonej przez nas koszulce?
Obywatel świata
Chiny są bardzo ważnym państwem na arenie międzynarodowej, systematycznie rozszerzającym swoje wpływy, zwłaszcza w wymiarze ekonomicznym. Poznanie języka i kultury tego kraju pozwala nam jeszcze lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Nauka języka tak odmiennego od europejskich pomaga także budować otwartość, uświadamia nam, że ten sam świat można opisać zupełnie inaczej – chińskimi znakami!