Jak jest po chińsku dzień dobry?

Marta Mońko
Autor

Rozpoczynając naukę języka obcego, jednym z pierwszych słów, które poznajemy są oczywiście powitania. Na początku nauki języka Kraju Środka niemal zawsze zadajemy siebie pytanie: jak jest po chińsku dzień dobry? Jak pozdrowić naszego rozmówcę? Jak się przywitać? W końcu od czegoś trzeba zacząć! Często już samo pozdrowienie kogoś w języku obcym otwiera nam drogę do dalszej rozmowy, jest także miłym gestem w kierunku do zagranicznych gości. Jak zatem jest po chińsku dzień dobry?

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Choć w języku mandaryńskim można znaleźć słowo, które będzie odpowiednikiem polskiego dzień dobry, to sprawa witania się i pozdrawiania jest nieco bardziej skomplikowana. Rodzaj powitania zależy od pory dnia, relacji z drugą osobą, sytuacji… Nasze dzień dobry może więc przybierać różne formy. Zacznijmy jednak od początku.

Coś, co działa zawsze

Najprostszym i najbardziej uniwersalnym chińskim powitaniem są słowa 你好 (nǐ hǎo), co dosłownie oznacza „ty dobrze”, można więc powiedzieć, że jest to dzień dobry po chińsku. Wyrażamy tym samym nic innego, jak życzenie pomyślności dla naszego rozmówcy. Pozdrowienie to używane jest zarówno w stosunku do znajomych, jak i obcych, w sytuacjach bardziej i mniej oficjalnych. Jest to najbezpieczniejsza, najbardziej uniwersalna opcja powitania. 你好 możemy powiedzieć np. wchodząc do sklepu lub poznając kogoś po raz pierwszy. Jeśli chcemy przywitać więcej niż jedną osobę, możemy użyć liczby mnogiej i powiedzieć: 你们好 (nǐmen hǎo). W bardzo formalnej sytuacji, chcąc okazać szczególny szacunek, rozmawiając z osobą starszą, lub wyższą pozycją, możemy użyć grzeczniejszego wariantu: 您好 (nín hǎo), który stanowi odpowiednik polskich słów „dzień dobry Panu/Pani/Państwu”. Znak 你 (ty) zamieniamy w nim na您, który składa się z  oznaczającego drugą osobę 你 oraz umieszczonego na dole serca心. Bo jak robimy coś z sercem, to zawsze jest lepiej.

Dzień dobry wieczorem?

Język chiński używa kilku różnych pozdrowień w zależności od pory dnia. Dzień dobry po chińsku może być inne rano, a inne wieczorem. Rano możemy powiedzieć 早上好 (zǎoshang hǎo), popołudniu下午好 (xiàwǔ hǎo), a wieczorem 晚上好 (wǎnshang hǎo). Pozdrowienia te są szeroko rozpowszechnione, stosowane w formalnych i nieformalnych sytuacjach. Pracownicy, wchodząc rano do firmy, witają się najczęściej słowami 早上好, ze względu na konieczność przywitania wielu osób często skracanymi do samego 早. Prowadzący wieczorną galę w telewizji najprawdopodobniej pozdrowią publiczność zwrotem 晚上好.

Witaj nauczycielu

Popularnym w Chinach powitaniem jest dodanie do nazwy pełnionej przez daną osobę funkcji słowa 好 (hǎo), wyrażającego pozdrowienie. Czasem na początku możemy dodać także nazwisko – jeśli je oczywiście znamy. Zatem to, jak jest po chińsku dzień dobry będzie zależało także od tego, do kogo mówimy. I tak np. nauczyciela możemy powitać mówiąc 老师好(lǎoshī hǎo),menedżera nazwiskiem Wang – 王经理好(Wáng jīnglǐ hǎo), a lekarkę o nazwisku Zhao – 赵大夫好  (Zhào dàifu hǎo). Ważne jest jednak, aby nie pomylić funkcji, gdyż byłoby to niegrzeczne. W podobny sposób słowo 好możemy dodać do czyjegoś imienia, jeśli nasza relacja jest bliższa, np. koleżankę o imieniu Lixin możemy powitać mówiąc 李欣好(Lǐxīn hǎo).

Ciociu i wujku

Dzień dobry po chińsku zmienia się również w zależności od naszej relacji z rozmówcą, zależy od pełnionej przez nie funkcji. Jak jednak przywitamy się z osobą, której nie znamy? Chińczycy nawykli mówiąc dzień dobry, dodawać do niego nazwy członków rodziny. Również w stosunku do niespokrewnionych, a nawet nieznanych osób. I tak do starszych od siebie mężczyzn powiemy „dzień dobry wujku” – 叔叔好(shūshu hǎo), a kobiet – „dzień dobry ciociu”: 阿姨好(āyí hǎo). W ten sposób powitamy np. rodziców chińskich znajomych. Jak przekonuje nas język chiński – wszyscy jesteśmy jedną rodziną.

Czy już jadłeś?

Często Chińczycy zamiast typowego dzień dobry witają innych pytaniem „Czy już jadłeś?” – “吃了吗(Chī le ma? )”. Nie chodzi jednak o sprawdzenie, czy rzeczywiście jesteśmy głodni. Jest to także forma dzień dobry, wyraża troskę o drugą osobę. Jedzenie dla Chińczyków jest bardzo ważne, tak ważne, że 吃了吗 zastępuje najczęściej zwykłe, formalne你好. Możemy również w łatwy sposób zapytać o to samo drugą osobę, mówiąc你呢(nǐ ne)- „a ty?”. Pytanie to pozwala w bardzo swobodny i naturalny sposób nawiązać konwersację. Jadłeś 吃了(chī le )– a co? I gdzie? Było smacznie? Jeszcze nie jadłeś 还没吃(hái méi chī) – a słyszałeś o tej nowej restauracji na rogu? Może pójdziemy tam razem? Przełamanie lodów gwarantowane.

Wszystko jest względne

Jeśli chcemy przywitać większą grupę odbiorców, gdy np. wygłaszamy przemówienie, możemy zrobić to zwrotem 大家好 (dàjiā hǎo), co dosłownie oznacza „witam wszystkich”. W ten sposób większość chińskojęzycznych twórców internetowych rozpoczyna swoje vlogi. Jeśli witamy przybywających gości, zwykłe dzień dobry może zmienić się w 欢迎(huānyíng), czyli „witamy”. A jeśli spotykamy się z kimś dawno niewidzianym, zamiast dzień dobry możemy wykrzyknąć 好久不见(hǎojiǔ bú jiàn)- „dawno się nie widzieliśmy”, które zastąpi nam powitanie.

Nie musimy jednak wcale wiedzieć, jak jest po chińsku dzień dobry, aby się z Chińczykami przywitać. Ze względu na popularność języka angielskiego, młodzi Chińczycy często witają się ze znajomymi zapożyczonym z tego języka 嗨 (hāi) lub 哈喽 (hālóu).

Naucz się mówić po chińsku!uczymy chińskiego stacjonarnie i online, na różnych poziomachSprawdź naszą ofertę

Możliwość komentowania została wyłączona.

facebook linkedin twitter search-icon